Перейти на головну сторінку сайту
    на головну/home


     Чернігівська область

         Бахмацький р-н

Батурин

         Бобровицький р-н

Кобижча

         Борзнянський р-н

Головеньки

         Козелецький р-н

Карасинівка
Козелець
Чемер

         Корюківський р-н

Олександрівка

         Менський р-н

Волосківці
Городище-1
Городище-2
Дягова
Синявка
Степанівка

         Новгород-
                    Сіверський р-н

Блистова
Ларинівка
Новгород-Сіверський

         Прилуцький р-н

Переволочна
Прилуки
Смош

         Сосницький р-н

Загребелля
Киріївка
Сосниця
Чорнотичі

         Талалаївський р-н

Сильченкове

         Чернігівський р-н

Киселівка
Количівка
Кувечичі
Новий Білоус
Седнів
Роїще
Улянівка

Сосниця


смт. Сосниця, Сосницький р-н, Чернігівська область. Показати на мапі

Селище на Десні, у напрочуд мальовничій місцевості, відоме як батьківщина Олександра Довженка, тут діє його садиба-музей.

         Покровська церква, 1724, 1847

Фото Тетяни Турейської,березень 2009 р.

Фото Тетяни Турейської, березень 2009 р.


Покровська церква у Сосниці була збудована у 1724 році на місці старенької, струхнявілої церкви-попередниці. І хоч у середині ХІХ ст. храм повністю перебудували, у ньому збереглися риси козацьких церков XVIII ст. - традиційне п'ятидільне планування, криволінійні барокові звершення зрубів. Взагалі, споруда мала дуже архаїчний вигляд, і завдяки загальним "кремезним" пропорціям, і завдяки нахилу і кривизні стін, що їх часто зустрічаємо у більш давніх пам'яток. Покровська - єдина з численних церков Сосниці, що збереглася до нашого часу. Найдревніший храм Вознесіння (1657-59) у передмісті В'юнищі розібрали у 1935 р., Троїцький собор у стилі українського барокко підірвали у 1950-х, муровану Воскресенську церкву (1756 р.) розібрали у 1930-ті. Не збереглися дерев'яні Митрофанівська (1841 р.) та Михайлівська церкви.
У 2010 році Покровську церкву було ПО-ВАРВАРСЬКОМУ ЗНИЩЕНО під маркою розібрання з метою реставрації. Знищено останній давній храм Сосниці, що пам'ятав, зокрема, і малого Сашка, у майбутньому - генія світового кінематографа Олександра Довженка.
Нижче наведено фотодокази скоєного, зйомка зроблена у листопаді 2010 року:

Фото Сергія Лаврентьєва, листопад 2010 р.

Від храму лишилася тільки псевдоросійська дзвіниця, а власне церква розібрана до грунту. Вже зроблено новий фундамент. Місцеві мешканці розповідають, що старовинний храм розвалити було дуже тяжко, що рвалися троси, коли стіни розтягували важкими гусеничними тракторами (!!!). Це "розбирання з метою реставрації"???

Фото Сергія Лаврентьєва, листопад 2010 р.

На фото вгорі - вигляд "крізь" місце, де стояв храм, на дзвіницю. Внизу - дерев'яні фрагменти (ліворуч) і цегла з розібраного храму.
Всі фото зроблені Сергієм Лаврентьєвим у листопаді 2010 р.

Фото Сергія Лаврентьєва, листопад 2010 р. Фото Сергія Лаврентьєва, листопад 2010 р.
Фото Сергія Лаврентьєва, листопад 2010 р. Фото Сергія Лаврентьєва, листопад 2010 р.

Ще навесні я зверталася із "сигналами" щодо намірів сосничан до своїх колег у Чернігові, вони дзвонили до Сосниці, і їм відповідали: "Ні-ні, ніхто нічого не розбиратиме!" Але це був порожній звук. Тепер вони написали до Сосницької райдержадміністрації офіційний запит від приватної особи щодо ситуації з церквою, і ось що їм відписали (повний текст нижче). Виявляється, виключно благі наміри стали причиною того, що старовинну церкву розібрали до грунту "з метою її подальшої реконструкції", щоб "капітально відремонтувати Свято-Покровську церкву, починаючи з фундаменту до куполів". Тож за відсутності будь-яких фахівців-реставраторів розламувати споруду, розтягати її зруби тракторами - це тепер формулюється "На сьогодні вже розпочато проведення реставраційних робіт" (!!!!) Зате вся громадськість району доклалася, і архієпископ власноруч освятив хрест на місці будівництва (читай "на місці знищеної пам'ятки, що їй понад півтори сотні років") й заклав капсулу у фундамент.
Слід зауважити, що пам'ятку знищили НЕ незаконно, тому працівникам райдержадміністрації Сосницького району вистачило лінощів і невігластва, щоб не подати АНІ ОДИН об'єкт свого району, в тому числі і сосницьку церкву, до списку на отримання статусу "пам'ятка архітектури", коли 1991 року по всіх районах області збиралися відповідні документи. Сосницький район їх не надав взагалі.
Тому нарікати на нелегальне знесення не можна, а от на вандалізм і неосвіченість, коли людям незрозуміла різниця між збереженням історико-архітектурної спадщини і її підміною новозбудованими копіями - цілком.
Повний текст відповіді з Сосницької РДА див. внизу сторінки після фотографій.


Фото Олени Крушинської, 2001 р.

Фото Олени Крушинської, 2001 р.


[В.Д.Віроцький, А.А.Карнабіда, В.Г.Киркевич. Монастирі та храми землі сіверської. К., Техніка, 1999 р. с. 200-202]:
Покровська церква в селищі Сосниця. С.201 Єдина церква в Сосниці, що збереглась до нашого часу, - Покровська (рис.49). Вона дерев'яна, споруджена на заміну спорохнявілої в 1724 р., а в 1847 р. повністю перебудована.
Церква має традиційну п'ятидільну структуру "козацького" храму із завершеннями зрубів криволінійними бароковими фронтонами. Центральний четверик храму увінчаний гранчастою банею на восьмерику. Всередині широкі стрункі прямокутні прорізи, що з'єднують західний та східний зруби (притвор та вівтар) із центральним четвериком, фланковані стрункими круглими колонами з дерева. На стінах зберігся олійний живопис, що ілюструє біблійні сюжети, він має мистецьку цінність.
Покровську церкву, так само, як й інші, закрили в другій половині 1930-х рр. Під час німецької окупації богослужіння в цій церкві відновилось. Другий раз цю єдину в місті церкву закрили на початку 1960-х рр. У приміщенні храму організували автошколу. Для того, щоб сюди заїжджали автомашини, у стіні випиляли великий проріз. Потім тут був склад. У часи перебудови церкву повернули громаді віруючих, які своїми силами зуміли привести її до ладу, і 24 лютого 1989 р. в храмі відновлено службу Божу.


[Малаков Д.В. По історичних містах Київської Русі. К., Мистецтво, 1990, с.168] : Біля ошатного музейного будиночка - дерев'яна Покровська церква, оригінальна пам'ятка архітектури, зведена 1847 року.

Фото Владислава Філя, 2009 р. Фото Владислава Філя, 2009 р.

Фото Владислава Філя ("Мандрівка Україною"), 2009 р.



Відповідь з Сосницької РДА на запит щодо причин руйнації церкви:
"Повідомляємо Вас про те, що в районі вже не перший рік обговорювалось питання щодо проведення капітального ремонту Свято-Покровської церкви в смт. Сосниця. Дана церква є осередком духовності для багатьох сосничан, жителів та гостей району, яка простояла не одне століття, побачила на своєму віку вдосталь лиха і вже давно потребує ремонту. Для вирішення даного питання розглядалися декілька варіантів, зокрема настоятель Свято-Покровської церкви отець Іоанн був схильний до думки, щоб на церковній території звести новий храм, для якого вже заготовлено чимало будівельних матеріалів. У відповідь добре знана на Сосниччині людина з активною життєвою позицією, член Спілки письменників України Микола Адаменко був проти зведення нового храму, аргументуючи тим, що цього робити не можна, оскільки для сосничан Свято-Покровська церква значить набагато більше, ніж просто нова культова споруда.
Тож як бути, коли роки зробили свою справу і храм нині тримається лише на Божій вірі? Це питання хвилює і керівництво району і прихожан даної релігійної громади. Неодноразово проводилися збори та обговорювались оптимальні варіанти і компроміс було знайдено - прийнято рішення капітально відремонтувати Свято-Покровську церкву, починаючи з фундаменту до куполів.
В районній газеті "Вісті Сосниччини" було оприлюднено відкритий рахунок ВАТ "Райффайзен Банк Аваль" для перерахування коштів на ремонтні роботи Свято - Покровського храму.
Грошову допомогу для ремонтних робіт надавали підприємства, установи і організації району, народні депутати України, політичні партії, громадські організації, місцеві підприємці, а також неодноразово проводився благодійний збір коштів у мешканців району на проведення ремонтних робіт Свято-Покровського храму.
В жовтні 2010 року в Сосниці побував Архієпископ Чернігівський і Новгород-Сіверський Амвросій, щоб власноруч освятити хрест на місці будівництва храму та закласти капсулу і камінь в його фундамент. Урочиста церемонія проходила при безпосередній участі настоятеля Свято-Покровської церкви, Благочинного Сосницького округу, протоієрея Іоана Кузьовича, священників, а також керівництва району, приїжджих і місцевих мешканців. Присутні пройнялись вірою в швидке оновлення Покровського храму.
На сьогодні вже розпочато проведення реставраційних робіт. В зв'язку з цим, поки що, не працює єдина в районі недільна школа, що відкрита при Свято-Покровській церкві і налічує до 30 слухачів.
Органи виконавчої влади і місцевого самоврядування Сосниччини забезпечують дотримання законодавства України "Про свободу совісті та релігійні організації", здійснення державної політики у сфері державно-церковних відносин, створюють умови для функціонування релігійних організацій чотирьох конфесій, що є гарантією для всіх громадян району у використанні ними свого конституційного права на свободу совісті, забезпечення міжконфесійного миру і злагоди."



© 2007-2011, Olena Krushynska (derevkhramy@ukr.net)
Всі права застережені відповідно до чинного законодавства України.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише за узгодженням з автором.






Сосниця на сайті "Мандрівка Україною"

[an error occurred while processing this directive]