To the homepage
    home


     Chernihiv region

         Bakhmach district

Baturyn

         Bobrovytsia district

Kobyzhcha

         Borzna district

Holoven`ky

         Chernihiv district

Kolychivka
Kuvechychi
Kyselivka
Novyj Bilous
Roische
Sedniv
Ulianivka

         Koriukivka district

Oleksandrivka

         Kozelets` district

Chemer
Karasynivka
Kozelets`

         Mena district

Diahova
Horodysche-1
Horodysche-2
Stepanivka
Syniavka
Voloskivtsi

         Novhorod-Sivers'kyj
                    district

Blystova
Larynivka
Novhorod-Sivers'kyj

         Pryluky district

Perevolochna
Pryluky
Smosh

         Sosnytsia district

Chornotychi
Kyrijivka
Sosnytsia
Zahrebellia

         Talalaivka district

Syl`chenkove

Zahrebellya


Zahrebellya, Sosnytsya district, Chernihiv region Show on map

         Nativity of the Blessed Virgin church, 1870

Фото Олени Крушинської, 2001 р. Фото Олени Крушинської, 2001 р.

Фото Олени Крушинської, 2001 р.


Наскільки привітно і весело виглядає сама церква, настільки ж підозрілим і агресивним виявився місцевий батюшка. Він щось майстрував у дворі, зі злістю поглядаючи на нас і щось собі бурчав під ніс щодо злодіїв (хоча сім'я із восьмимісячною дитинкою на додаток якось не справляла подібного враження в інших місцях). Коли ж ми все таки попросили пустити нас всередину, батюшка, не перестаючи лаятися безбожниками, примусив хреститися, вдягнути якусь брудну місцеву хустку (на фото справа), а потім ще й цілувати ікону (ага, якраз). Коротше, загребельський священик потрапив в десятку найвередливіших, що ми їх зустріли за роки мандрів.
Натомість церква нам дуже сподобалася. Цікаво було розглядати розписи, якими вона а вкрита не лише зсередини, але й ззовні. Церковця дуже доречно виглядає тут, серед просторих деснянських луків. У Довженка в "Зачарованій Десні" описано Загребелля під час весняної повені:

"Вода прибувала з дивовижною швидкістю. В один день затопило ліси, сінокоси, городи... А на ранок усі вулиці були під водою, а вона ще прибуває". Сашка з батьком відправили на човні рятувати людей і худобу. "...вдосвіта з великими труднощами стали підпливати човном до затопленого села Загребелля. Вся загребельська парафія сиділа на стріхах з несвяченими пасками... Вода прибувала з великою люттю. Не встигло село отямитися, як опинилося на острові, і острів став зникати під водою, потопати... Вода добралася до церкви, до самих царських врат. Затонуло все село..." Батюшка на човні їздив поміж хатами і святив паски. Батько Сашка усміхався: "Ну і парахвія! Щовесни отак мокне вже тисячу, може, літ, і чорт їх не витопить і не вижене звідси. Природа!"

Фото Владислава Філя, 2009 р.

Тепер церква виглядає отак "свіженько". Нічого дивного, враховуючи, який там був священик... Фото Владислава Філя ("Мандрівка Україною"), 2009 р.


[В.Д.Віроцький, А.А.Карнабіда, В.Г.Киркевич. Монастирі та храми землі сіверської. К., Техніка, 1999 р. с. 202]:
Майже поруч із Сосницею, на схід від неї, серед придеснянського ландшафту в селі Загребелля, що відоме з XVII ст., збереглась церква Різдва Богородиці, споруджена в 1870 р. Цей дерев'яний хрещатий у плані однобанний храм із гранчастою абсидою складає єдине архітектурне ціле із триярусною дзвіницею, увінчаною шатровим верхом. Внутрішній простір храму поєднується із цікавими олійними розписами початку ХХ ст.: "Пожертви невідомого", "Дмитро Ростовський", "Ісус Христос та грішниця" й іншими, виконаними бригадою художників: М.Гавриленком, Я.Тимошенком, М.Овдієнком, Е.Базилевичем, Г. і Е.Величковськими та іншими. У храмі зберігся п'ятиярусний різьблений іконостас ХІХ ст. барокового стилю.







© 2007-2009, Olena Krushynska (derevkhramy@ukr.net)
Всі права застережені відповідно до чинного законодавства України.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише за узгодженням з автором.






Загребелля на сайті "Мандрівка Україною"

[an error occurred while processing this directive]