Перейти на головну сторінку сайту
    на головну/home

Дерев'яні храми України
на туристичних марках



Що таке туристичні марки?

Туристичні марки (скорочено ТМ) - чеський винахід, що походить з 1998 року. ТМ являє собою дерев'яне кружальце із зображенням певної туристичної атракції - архітектурної, історичної або природної пам'ятки. Це може бути замок, вершина гори, костел, печера, музей, дерев'яна церква тощо. ТМ принципово відрізняється від звичайного сувеніра тим, що виконує роль трофея - підтвердження того, що мандрівник відвідав даний об'єкт, адже в іншому місці придбати її неможливо. Іншими словами, ТМ із зображенням Мукачівського замку можна купити тільки в Мукачівському замку і більше ніде. Кожна ТМ має свій номер, а разом вони утворюють систему з кількох сотень туристично-маркових місць по всій країні. Подорожуючи, мандрівники-колекціонери одночасно збирають ТМ і беруть участь у колекційній грі.


ТМ існують у 11 країнах Європи, а з 2007 року з'явилися і у нас, в Україні, і тепер система активно розвивається.
Стислу розповідь про історію виникнення і концепцію ТМ, а також про те, як проект розвивається в Україні, можна прочитати у статті "Усі по трофеї!", що вийшла в журналі "Міжнародний туризм", №2(86) 2009, а повну інформацію - на сайті самого проекту "ТУРИСТИЧНІ МАРКИ. Україна".

скачати статтю "Усі по трофеї!" (PDF, 760 Кб)


Навіщо вони потрібні?

- приємні, некитайські (!!!), а автентичні сувеніри, які додають звичайним подорожам азарту "полювання на трофеї";
- що важливо для нашої країни, вони можуть посприяти популяризації пам'яток, особливо тих, що несправедливо забуті і потребують порятунку;
- а ще вони дерев'яні. Ви не забули, який зараз сайт переглядаєте? ;-))


Дерев'яні церкви на туристичних марках:


Співпрацюю з проектом "Туристичні марки. Україна" з 2008 року, і за цей час я встигла заразитися азартом створення нових туристично-маркових місць, насамперед, звичайно, для дерев'яних храмів. Спеціально для України навіть було створено нові категорії ТМ "Дерев'яна архітектура" і "Скансени", що не існують в інших країнах. Дотепер вже вийшло понад півтора десятки ТМ, присвячених дерев'яним церквам, а в найближчих планах їх ще більше.
Суттєва нематеріальна вигода проекту - те, що ТМ утворюють єдину систему, і тому популярні пам'ятки (як, наприклад, Невицький замок) "потягнуть за собою" менш або й зовсім маловідомі, сприяючи їх популяризації. А що більше розголосу, то важче "забути" про пам'ятку, яка перебуває у скрутному становищі. Саме для цього, наприклад, було створено ТМ старовинної, з XVI ст., церкви Рiздва Богородицi у Стеблівці, яка згоріла у 1994 р.і відтоді стоїть руїною. Її вже давно "списали", і в путівниках пишуть - церкви немає, згоріла. Неправда, храм є, він досі тримається за життя і справляє незабутнє враження. Тож на одній стороні ТМ зобразили стрункий силует церкви до пожежі, на другій - вигляд руїн. Через кілька місяців після створення цієї ТМ сталася несподівана подія - до проекту "ДХУ" за консультацією звернулася ініціативна група греко-католицької громади с. Стеблівка, яка розпочала і до сьогодні вже виконала консерваційні роботи для збереження церкви. А ТМ не лише купують туристи, але і отримують в подарунок від стеблівської громади благодійники, які долучилися до відновлювальних робіт коштами або працею.


Сторінка про Стеблівку на ДХУ
ТМ Стеблівка в системі туристичних марок
Сторінка про Стеблівку на ДХУ

Колекційна гра і преміальні туристичні марки (ПТМ):

Всі ТМ-об'єкти згруповані по десятках, кожна з яких знаходиться в межах однієї області. Той, хто збере десятку ТМ (наприклад, другу десятку, з №11 по №20) і надішле відрізні паперові купони від них на адресу проекту, отримає преміальну ТМ, яку неможливо купити. На відміну від інших країн, де на ПТМ зображують зазвичай нейтральні сюжети (наприклад, славетних королів), ми вирішили присвятити їх гострій темі втрачених пам'яток. Нижче - два приклади ПТМ, на які потрапили втрачені дерев'яні церкви з закарпатських сіл. Перша, у Кобилецькій Поляні, була розібрана і спалена в 1994 p. через міжконфесійні сутички в селі, друга, в Майдані - спалена у 1974 році за вказівкою райкому партії... На зворотньому боці ПТМ - риторичне питання.

ПТМ №1
ПТМ №2

Спеціальна акція для учасників спільноти "Дерев'яні храми України":

Той, хто назбирає 10 ТМ з категорії "Дерев'яна архітектура" (неважливо, з яких десяток) і вишле на адресу сайту ДХУ або проекту "Туристичні марки" фотографію цієї збірки, отримає у подарунок дерев'яну візитку проектів "ТМ Україна" і "ДХУ":

ТМ Кострина

Ці фото та імена колекціонерів публікуються на сторінці новин сайту "Туристичні марки - Україна".


ТМ із пам'ятками дерев'яної архітектури, що вже продаються:

Клікніть на зображення ТМ, щоб перейти на сторінку відповідної десятки ТМ. Там для кожної ТМ подається зображення марки, фото і короткий опис об'єкту, його GPS-координати і контакти точки продажу.

ТМ Кострина
ТМ Колодне
ТМ Сокирниця
ТМ Кострина
ТМ Колодне
ТМ Сокирниця
ТМ Новоселиця
ТМ Ужок
ТМ Олександрівка
ТМ Новоселиця
ТМ Ужок
ТМ Олександрівка
ТМ Ясіня
ТМ Чорноголова
ТМ Ясіня
ТМ Чорноголова
ТМ Колочава
ТМ Негровець
ТМ Чортків
ТМ Колочава
ТМ Негровець
ТМ Чортків
ТМ Четфалва
ТМ Вишково
ТМ Четфалва
ТМ Вишково
ТМ Крайниково
ТМ Данилово
ТМ Ужгород, скансен
ТМ Крайниково
ТМ Данилово
ТМ Ужгород, скансен
ТМ Жовква
ТМ Тадані
ТМ Жовква
ТМ Тадані
ТМ Музей лісу і сплаву
ТМ Кузня Гамора
ТМ Музей лісу і сплаву
ТМ Кузня Гамора




© 2007-2010, Olena Krushynska (derevkhramy@ukr.net)
Всі права застережені відповідно до чинного законодавства України.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише за узгодженням з автором.





[an error occurred while processing this directive]