Перейти на головну сторінку сайту
    на головну/home


     Закарпатська область Ужгород

       Берегівський р-н

Гетен
Мужієво
Четфалва (Четове)

       Великоберезнянський р-н

Буківцьово
Вишка
Гусний
Кострина
Сіль
Сухий
Ужок
Чорноголова

       Виноградівський р-н

Новоселиця

       Воловецький р-н

Абранка
Біласовиця
Гукливий
Задільське
Котельниця
Пашковець
Підполоззя
Тишів
Щербовець
Ялове

       Іршавський р-н

Дешковиця
Івашковиця
Локіть

       Міжгірський р-н

Буковець
Верхній Студений
Ізки
Келечин
Колочава
Кужбиї
Міжгір'я
Негровець
Нижній Студений
Павловець
Пилипець
Подобовець
Присліп
Рекіти
Репинне
Розтока
Синевирська Поляна
Сухий
Торунь

       Мукачівський р-н

Вільховиця
Руська Кучава

       Перечинський р-н

Лікіцари

       Рахівський р-н

Богдан (пол. Рогнєска)
Великий Бичків
Ділове
Лазещина
Середнє Водяне (нижня)
Середнє Водяне (верхня)
Ясіня

       Свалявський р-н

Свалява
Уклин

       Тячівський р-н

Нижня Апша (Діброва)
Колодне

       Хустський р-н

Данилово
Крайниково
Олександрівка
Сокирниця
Стеблівка

Фото Олени Крушинської, травень 2008 р.

Стінопис

Фото Олени Крушинської, травень 2008 р.

Збільшений фрагмент з написом

Фото Олени Крушинської, травень 2008 р.
Фото Олени Крушинської, травень 2008 р.

Вигляд з вікна дзвіниці

Фото Олени Крушинської, травень 2008 р.
Фото Олени Крушинської, травень 2008 р.

Ганок з відкритою галереєю

Фото Олени Крушинської, травень 2008 р.
Фото Олени Крушинської, травень 2008 р.

Кам'яний хрест з 1807 р.

Фото Олени Крушинської, травень 2008 р.
Фото Олени Крушинської, травень 2008 р.
[Макушенко П.И. Народная деревянная архитектура Закарпатья 
        (XVIII - нач. ХХ в.). М., Стройиздат, 1976]

Фото з книги [Макушенко П.И. Народная деревянная архитектура Закарпатья (XVIII - нач. ХХ в.). М., Стройиздат, 1976]

Гукливий


с. Гукливий, Воловецький р-н, Закарпатська область. Показати на мапі

         Церква Св. Духа, XVIIІ ст.

Фото Томаша Главачка, травень 2006 р.

Фото Томаша Главачка, травень 2006 р.

Михайло Сирохман пише про церкву в Гукливому:
У верхньому кінці села збереглася найдавніша дерев'яна церква Воловецького району, збудована у ХVIII столітті з ялиці на фундаменті з річкового каміння, і належить вона до верховинських шедеврів. Церква дивовижно струнка і пропорційна. Кожен елемент органічно переходить в інший. Можливості дерева як матеріалу розкрито тут повністю і в доцільних лініях конструкції, і в стриманих художніх акцентах. Майстерно складено з масивних колод зрубні стіни. Площини двосхилого, вкритого ґонтом даху, переливаються всіма відтінками смерекової деревини. Вежа з бароковим завершенням – одна з пропорційно надосконаліших серед подібних веж. Стовпчики ґанку профільовано, одвірок має різьблення. Наву та вівтарний зруб перекрито арковим склепінням, бабинець – плескатим.

Фото Олени Крушинської, травень 2008 р.

Фото Олени Крушинської, 2008 р.


Частиною бездоганного архітектурного ансамблю є чарівна струнка дзвіниця заввишки вісім метрів, нижній ярус якої зрубний, а верхній, значно видовжений – каркасний. Подібна дзвіниця стояла і в Нижньому кінці, на старому цвинтарі, але її розібрали у 1940-хх роках. Біля церкви збереглися два давні кам'яні хрести.

Фото Олени Крушинської, травень 2008 р.

Фото Олени Крушинської, травень 2008 р.


Церква довго була закритою й називалася «музеєм атеїзму», що, дозволило зберегти недоторканим інтер'єр та іконостас 1784 року.
Пам'ятку було відреставровано у 1970–1971 роках, але з 1998 до 2001 року церква страшенно занепала через байдужість до культурних цінностей місцевої влади. Шинґли (ґонти)прогнили і дощ лив всередину. Найбільше постраждали кутові з’єднання, випуски вінців зрубів, ґанок, опасання. Ціною великих зусиль громадськості наприкінці 2001 року вдалося вкрити новим ґонтом дахи і опасання, але деревина зрубів уражена грибком і в окремих місцях підгнила.

Фото Олени Крушинської, травень 2008 р.
Фото Олени Крушинської, травень 2008 р.

Фото Олени Крушинської, 2008 р.


Саме з гукливської церкви розпочалася акція порятунку та привернення уваги до дерев'яних церков. Тоді ж виявилося, що залишилося дуже мало майстрів, здатних виготовити дранку чи ґонти для покриття дахів церков. Увесь ґонт для перекриття церков у Гукливому, Уклині, Ясінях та нової церкви у Великому Бичкові виготовив Іван Молдован з села Щербовець Воловецького району.
На Воловеччині жив і працював один з останніх будівничих дерев'яних церков Василь Улинець, Фото Михайла Сирохмана що збудував за своє життя 10 церков. Його церкви були невеликі, дещо навіть спрощені. У Воловецькому районі збереглися два храми Улинця – у Пашків вці та Яблунові, але обидва зазнали архітектурних змін. На околиці Гукливого (давніше окреме сільце Веретичів) стоїть невелика дерев'яна церква, цікава як зразок православного будівництва з часу поширення православ'я у 1920–1930-хх роках. [М.Сирохман. П’ятдесят п’ять дерев’яних храмів Закарпаття. К.: Грані-Т, 2008]


Вигляд з південного сходу [ПГА, т. 2, с. 180] Фото Михайла Сирохмана

Фотографія з [ПГА] (1980-ті рр.) і сучасний вигляд церкви (фото Михайла Сирохмана)


[ПГА, т.2, с.181]: Деревянная (из еловых брусьев), трехсрубная, с тремя разноширокими срубами. Стены над поддашием и крыши покрыты гонтом, башня — дубовым лемехом. Фундамент сложен из речного камня на глиняном растворе. Над восточной частью посажена стройная барочная главка, над бабинцем возвышается квадратная башня с двухъярусным барочным завершением. Поддашие, опираясь на выпуски срубов, мягко опоясывает сооружение со всех сторон и прикрывает крыльцо на западном фасаде, декорированное резными столбиками. На полотнищах дверей нанесена резьба. Неф и восточная часть имеют коробовый свод, притвор — плоское перекрытие. Благодаря общей кровле над тремя срубами памятник выглядит компактным, снаружи почти не ощущается его трехчастное деление.
Колокольня, квадратная в плане, построена из того же материала, с рубленым первым ярусом опасением и каркасным — вторым. Шатровая крыша колокольни и стены покрыты гонтом. Памятник отреставрирован в 1970—1971 гг.

Фото Олени Крушинської, 2008 р. Дзвіниця. Загальний вигляд [ПГА, т. 2, с. 181]

Cучасний вигляд дзвіниці (фото Олени Крушинської) і світлина з [ПГА] (1980-ті рр.)


[Д.И.Гоберман. Памятники деревянного зодчества Закарпатья. Ленинград, Аврора, 1970] [Д.И.Гоберман. Памятники деревянного зодчества Закарпатья. Ленинград, Аврора, 1970] [Д.И.Гоберман. Памятники деревянного зодчества Закарпатья. Ленинград, Аврора, 1970]

Ілюстрації з фотоальбому [Д.И.Гоберман. Памятники деревянного
зодчества Закарпатья. Ленинград, Аврора, 1970]


[Поп И.И., Поп Д.И. В горах и долинах Закарпатья. - М. : Искусство, 1971 г., с. 130-131]:

[Від Верхнього Студеного] мы продолжаем наш путь по шоссе, петляющему меж высоких гор, среди которых доминирует на северо-востоке Великий Верх. Вершина эта «возвышается над всеми полонинами и Карпатскими горами и поэтому называется Великий Верх. Одним глазом она видит замок вместе с городом Мукачево, смотрит на берега Тисы и знамением снегов возвещает зиму поселениям, рассеянным по направлению к Дебрецену и Токаю; другой же гордый глаз устремляет она на вершины Карпатских гор, любуясь при этом королевством Галиции, иначе Польши», - писал местный патриот, неизвестный летописец Верховины XVII-XVIII веков из села Гукливого. У этого села, расположенного у подножия Великого Верха, где также сохранилась деревянная церковь XVIII века в стиле барокко, дорога ныряет под высоким железнодорожным виадуком и мчит вдоль вечно клокочущей в своем каменном ложе Вечи.


[Макушенко П.И. Народная деревянная архитектура Закарпатья (XVIII - нач. ХХ в.). М., Стройиздат, 1976] [Макушенко П.И. Народная деревянная архитектура Закарпатья (XVIII - нач. ХХ в.). М., Стройиздат, 1976]

Дзвіниця, розріз. План церкви. Ілюстрації з книжки [Макушенко П.И. Народная деревянная архитектура Закарпатья (XVIII - нач. ХХ в.). М., Стройиздат, 1976]




© 2009, Olena Krushynska (derevkhramy@ukr.net)
Всі права застережені відповідно до чинного законодавства України.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише за узгодженням з автором.







[an error occurred while processing this directive]