To the homepage
    home


     Zakarpattia region Uzhgorod

       Berehovo district

Chetfalva (Chetovo)
Heten
Muzhievo

       Irshava district

Deshkovytsia
Ivashkovytsia
Lokit`

       Khust district

Danylovo
Krajnykovo
Oleksandrivka
Sokyrnytsia
Steblivka

       Mizhgir`ja district

Bukovets`
Izky
Kelechyn
Kolochava
Kuzhbyi
Mizhgir`ja
Nehrovets`
Nyzhnij Studenyj
Pavlovets`
Podobovets`
Pryslip
Pylypets`
Rekity
Repynne
Roztoka
Sukhyj
Synevyrs`ka Poliana
Torun`
Verkhnij Studenyj

       Mukachevo district

Rus`ka Kuchava
Vilkhovytsia

       Perechyn district

Likitsary

       Rakhiv district

Bohdan (Rogneska)
Dilove
Lazeschyna
Serednie Vodiane (lower)
Serednie Vodiane (upper)
Velykyj Bychkiv
Yasinia

       Svaliava district

Svaliava
Uklyn

       Tiachiv district

Kolodne
Nyzhnia Apsha (Dibrova)

       Velykyj Bereznzyj district

Bukivts`ovo
Chornoholova
Husnyj
Kostryna
Sil`
Sukhyj
Uzhok
Vyshka

       Volovets` district

Abranka
Bilasovytsia
Huklyvyj
Kotelnytsia
Pashkovets`
Pidpolozzia
Scherbovets`
Tyshiv
Yalove
Zadil`s`ke

       Vynohradiv district

Novoselytsia

Nehrovets`


Nehrovets`, Mizhgir`ja district, Zakarpattia region. Show on map

         St. Archangel Michael (St. Michael) church, XVIIІ c., 1818

Фото Олени Крушинської, січень 2009 р.

Фото Олени Крушинської, січень 2009 р.


Фото Олени Крушинської, січень 2009 р. Церква із дзвіницею розташовані в сусідньому з Колочавою Негровці (колись це була її частина - Колочава-Негровець, але тепер - окреме село). Хоч споруди стоять при дорозі, але їх часто не помічають за деревами, ще й на пагорбі - не видно з вікна автівки. Але вони, без сумнів, варті того, щоб їх розшукати і відвідати. Особливо вирізняється цей ансамбль своїм унікальним розташуванням у ландшфті. З дороги - це рафінована вертикальна композиція, а якщо ж піднятися на найближчий пагорб, видно, як м'які горизонтальні лінії домінують в цьому ракурсі. Влітку 2009 року до старовинних церкви і дзвіниці додалася ще одна вручну збудована дерев'яна церковця. Її поставив церківник Дмитро Ворон разом з помічниками спеціально для того, щоб розмістити в ній старовинний іконостас, адже інтер'єр старої церкви осучаснили для потреб парафіян.


Фото Олени Крушинської, вересень 2007 р.

ЯК ПОТРАПИТИ:
Зателефонувати церківнику
п. Дмитрові Ворону:
+380978202362,
який відкриє старовинний і новозбудований дерев'яні храми й розповість про них.


Фото Олени Крушинської, січень 2009 р.

Панорама Негровця і навколишніх гір (фото клікабельне).
Фото Олени Крушинської, січень 2009 р.


Михайло Сирохман пише [М.Сирохман. П’ятдесят п’ять дерев’яних храмів Закарпаття. К.: Грані-Т, 2008]:
Фото Михайла Сирохмана Село Негровець, розташоване за 20 км від Міжгір'я, вперше згадується 1499 року як присілок Колочави. Теперішню церкву Св. Архангела Михаїла збудували із смереки в ХVIII сторіччі в урочищі Потік у бойківському стилі, з трьома верхами. За іншою версією, церкву було споруджено в присілку Ясеновець,що був зруйнований через величезний зсув гори. Згідно з написом на зрубі, у червні 1818 року завершили встановлення церкви на новому місці, де вона отримала двосхилі дахи і вежу. Споруда вдало розташована на схилі пагорба. Панують чисті форми давнього мистецтва, не порушені пізнішими втручаннями:тесані колоди зрубів, широкі площини ґонтових дахів, стрічка піддашшя, квадратна башта з аркадою верхніх голосниць, вкрита чотирисхилим шатром, з котрого виростає високий шпиль. Вдало знайдено висоту вежі та шпилю. Усі форми гармонійно збалансовано. Усередині наву перекрито арковим склепінням, вівтарний зруб – трапецієподібним, а бабинець – плоскою стелею.Інтер'єр церкви повністю перероблено, але в будинку священика збережено різьблення та іконопис ХVIII сторіччя. Біля церкви стоїть типова для міжгірської Верховини дерев'яна двоярусна каркасна дзвіниця.
На високому пагорбі навпроти церкви розташовано сільський цвинтар, де вціліла невелика дуже граційна дерев'яна каплиця. Каплицю спорудили, можливо, у 1920-хх роках біля дороги. Коли в 1960-х роках радянська влада розгорнула кампанію на знищення придорожних хрестів і каплиць, споруду перенесли на цвинтар.


Фото Олени Крушинської, січень 2009 р.
Фото Олени Крушинської, січень 2009 р.

Церква у Негровці "знімалася" у промоційному кліпі України до Євро-2012 "Switch on Ukraine":

Промокліп до Євро-2012

подивитися відеоролік на YouTube >>


Вигляд з півдня [ПГА, т. 2, с. 188] [ПГА, т.2, с.188]: Датируется по надписи на дверном обрамлении. Первоначально построена в урочище Поток трехверхой бойковского типа. От начального периода сохранились срубы стен и каркас нижней части башни. В 1818 г. перенесена на настоящее место и перестроена.
Деревянная, возведена из еловых брусьев, стены выше поддашия и кровли покрыты дранью, башня и шпиль - дубовым лемехом. К пятистенному срубу нефа и бабинца с запада пристроена нижняя часть первого яруса галереи. Верхняя часть первого яруса галереи и ее второй ярус с аркадой каркасной конструкции. Восточный объем прямоугольный, более узкий, чем другие части в плане. К высокой крыше нефа и бабинца примыкает более низкая двускатная. Над бабинцем устроена квадратная в плане каркасная колокольня с подсебитьем и аркадой голосников под четырехскатной шатровой крышей, переходящей в высокий шпиль. Окружена поддашием, опирающимся на выпуски венцов сруба. Неф перекрыт коробовым сводом, восточный объем - трапециевидным в поперечном сечении срубным, над бабинцем устроено плоское перекрытие с выходом на хоры у западной стены нефа. В памятнике сохранилась декоративная резьба XVIII в.
К северо-западу от церкви построена двухъярусная, квадратная в плане, каркасная колокольня. Вокруг нижнего яруса устроено поддашие, зашитое вертикально досками. Верхний ярус с открытой аркадой голосников покрыт четырехскатной шатровой крышей с четырехгранным фонариком. Кровли колокольни покрыты дранью.





© 2009, Olena Krushynska (derevkhramy@ukr.net)
Всі права застережені відповідно до чинного законодавства України.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише за узгодженням з автором.






Туристична марка, присвячена церкві у Негровці

Церква в Негровці - туристичнo-маркове місце (ТМ №139)



[an error occurred while processing this directive]