To the homepage
    home


     Zakarpattia region Uzhgorod

       Berehovo district

Chetfalva (Chetovo)
Heten
Muzhievo

       Irshava district

Deshkovytsia
Ivashkovytsia
Lokit`

       Khust district

Danylovo
Krajnykovo
Oleksandrivka
Sokyrnytsia
Steblivka

       Mizhgir`ja district

Bukovets`
Izky
Kelechyn
Kolochava
Kuzhbyi
Mizhgir`ja
Nehrovets`
Nyzhnij Studenyj
Pavlovets`
Podobovets`
Pryslip
Pylypets`
Rekity
Repynne
Roztoka
Sukhyj
Synevyrs`ka Poliana
Torun`
Verkhnij Studenyj

       Mukachevo district

Rus`ka Kuchava
Vilkhovytsia

       Perechyn district

Likitsary

       Rakhiv district

Bohdan (Rogneska)
Dilove
Lazeschyna
Serednie Vodiane (lower)
Serednie Vodiane (upper)
Velykyj Bychkiv
Yasinia

       Svaliava district

Svaliava
Uklyn

       Tiachiv district

Kolodne
Nyzhnia Apsha (Dibrova)

       Velykyj Bereznzyj district

Bukivts`ovo
Chornoholova
Husnyj
Kostryna
Sil`
Sukhyj
Uzhok
Vyshka

       Volovets` district

Abranka
Bilasovytsia
Huklyvyj
Kotelnytsia
Pashkovets`
Pidpolozzia
Scherbovets`
Tyshiv
Yalove
Zadil`s`ke

       Vynohradiv district

Novoselytsia

Roztoka


Roztoka, Mizhgir`ja district, Zakarpattia region. Show on map

         Presentation of the Blessed Virgin church, XVII c., 1759, and a belfry XVIIІ c.

Фото Олени Крушинської, травень 2008 р.

Фото Олени Крушинської, травень 2008 р.


Відразу за Подобівцем можна повернути ліворуч у затишну долинку, де за 3 кілометри від центральної дороги розташоване село Розтока. Церква Введення Пресвятої Богородиці, розташована на крутому схилі в оточенні дерев поважного віку, має тільки їй притаманні пропорції та художні деталі. У ХVII столітті це була бойківська церква з трьома верхами, що зменшувалися догори ступінчастими заломами. Можливо, в 1759 році,згідно з написом на південних дверях, церква набула сучасного барокового вигляду. Вежа з восьмигранною банею має горизонтальне членування. Колись відкритий ґанок перетворено на засклену веранду. Дерев'яну дзвіницю, типову для закарпатської Бойківщини, збудували біля церкви у XVIII сторіччі. Такі дзвіниці поширені по всій Міжгірщині. За формою і конструкцією вони подібні до дзвіниць сусідньої Воловеччини, але воловецькі значно менші.
У селі розповідають, що заможні господарі Розтоки купили церкву в сусідньому Студеному і, розібравши, перевезли волами через гори, що розділяють долинки двох сіл. За іншим переказом, церкву купили в одному з галицьких бойківських сіл і привезли в нижнє село, але заможні люди з Вишнього Кінця вночі перетягли волами розібрану церкву до своєї частини села.

Фото Олени Крушинської, травень 2008 р.

Збереглися написи, що доносять до нас імена людей, що колись піклувалися про церкву. Це Василь Довганич, що купив у 1709 році ікону Благовіщення, Роман Тяскайло, що «ізробив» образ Богородиці, Ілько Головчин, що вирізав царські врата. Напис на дошці біля південних дверей повідомляє про смерть ктитора церкви 1800 року.

Фото Олени Крушинської, травень 2008 р.

У 2001 році громада продала за безцінь старий іконостас та багато окремих ікон, а кошти використала для обладнання нової дерев'яної церкви, доволі немічної у порівнянні зі стародавньою красунею. Величезну ікону народного малювання «Страшний суд» теж перенесли до нової церкви. Стара Введенська церква залишилася порожньою, покриття дахів було в критичному стані, все реальнішою ставала загроза знищення чудової пам'ятки. Влітку 2005 року майстри з Синевирської Поляни на чолі з Іваном Руснаком перекрили дахи церкви новою дранкою [М.Сирохман. П’ятдесят п’ять дерев’яних храмів Закарпаття. К.: Грані-Т, 2008].


Вигляд з півдня [ПГА, т. 2, с. 191]

[ПГА, т.2, с.191]: Первоначально в XVII в. была трехглавой с заломами. Возможно в 1759 г. (резная надпись на южных дверях) перестроена и получила существующий облик.
Деревянная. Срублена из еловых брусьев до поддашия и из полубревен в верхней части. Башня стены выше поддашия и крыша покрыты гонтом, завершение башни - лемехом. К пятистенному срубу нефа и бабинца примыкает с востока узкий прямоугольный сруб. У западной стены бабинца под поддашием - одноярусная каркасная галерея. Неф и бабинец перекрыты общей высокой крышей, восточный объем - более низкой. Церковь окружена поддашием на выпусках венцов срубов. Башня квадратная в плане, двухъярусная, с барочным завершением. Церковь имеет двое дверей. Неф перекрыт коробовым сводом, над восточным объемом и бабинцем - плоские перекрытия. У западной стены нефа устроены хоры. Над вторым ярусом бабинца - срубная нижняя часть башни. Надстроенная верхняя часть башни - каркасной конструкции. В памятнике сохранились произведения станковой темперной живописи закарпатских мастеров XVI-XVIII вв.
На запад от памятника находится двухъярусная, квадратная в плане колокольня, покрытая восьмигранной шатровой крышей. Нижний рубленый ярус покрыт широким поддашием, верхний с открытой круговой аркадой голосников - обшит вертикально досками. Все крыши покрыты гонтом.






© 2009, Olena Krushynska (derevkhramy@ukr.net)
Всі права застережені відповідно до чинного законодавства України.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише за узгодженням з автором.







[an error occurred while processing this directive]