Перейти на головну сторінку сайту
    на головну/home

Стеблівка: громадська акція
з консервації руїн церкви XVI-XVIII ст.


інформаційний партнер - "Дерев'яні храми України"


У 1994 році сильна пожежа сильно пошкодила, але остаточно не знищила церкву Різдва Богородиці, видатну пам'ятку дерев'яної архітектури XVI-XVIII ст., один із шедеврів так званої "мармароської готики". Завдяки потужним дубовим зрубам обгоріла напівруїна змогла витримати п'ятнадцять років просто неба. Пам'ятку вже усі вважали втраченою. Проте влітку 2009 року у селі Стеблівка сформувалася ініціативна група, яка вирішила порятувати церкву. Я допомогла, чим змогла, знайшовши фахівців, які надали консультації, і уважно слідкувала, як ідуть справи.


ВИНИКНЕННЯ ІНІЦІАТИВИ

Протягом останніх п'ятнадцяти років після пожежі греко-католицькій громаді с. Стеблівка двічі пропонували віддати залишки храму до музеїв просто неба: до Мукачева (громада не погодилася, воліючи все-таки реставрувати храм на місці), і згодом - до скансену "Старе Село" у Колочаві. Але переговори так і не почалися, хоча громада була готова зустрітися із представниками скансену.
У листопаді 2009 р. декілька мешканців і уродженців села Стеблівка об'єдналися в ініціативну групу і виступили із заявою-зверненням до парафіян церкви Різдва Пресвятої Богородиці й до сільради. До ініціативною групи увійшли: Баняс Юрій Олексійович, вчитель, художник, митець; Ігнат Василь Михайлович, Лукач Василь Михайлович, Берец Володимир Антонович, підприємці; Лукач Василь Петрович - вчитель математики, колишній директор школи. Вони запропонували за власний кошт та за участі волонтерів-ентузіастів спромогтися виготовлення архітектурно-будівельного плану (проекту) для укріплення будівлі храму. 20 листопада 2009 р. у Стеблівці було прийнято рішення: "Погодити пропозицію ініціативної групи, яка пропонує зберегти залишки згорілої дерев'яної церкви за рахунок укріплення та влаштування тимчасового даху над існуючою спорудою з подальшою перспективою її відбудови за рахунок усіх зацікавлених людей...". 30 листопада 2009 року сесія Стеблівської сільської ради прийняла рішення про виготовлення проектно-кошторисної документації та початок робіт по збереженню та відновленню залишків згорілої церкви.


ЕСКІЗИ ТА ПРОЕКТИ УКРІПЛЮВАЛЬНИХ КОНСТРУКЦІЙ

Ці робочі ескізні пропозиції укріплювально-захисних конструкцій було відкинуто


На прохання ініціативної групи розробляти ескізно-конструктивне вирішення збереження пам'ятки почало приватне підприємство "Архітектура&К", м. Хуст: керівник Путрашик Тетяна Вікторівна, головний архітектор Орос Василь Васильович, головний інженер Довгань Петро Семенович, виконавці: Фречка Василь Васильович та Баняс Ярослав Володимирович.
Було розроблено кілька ескізних пропозицій загального вигляду споруди після укріплювальних робіт з влаштуванням тимчасового даху. Важливо було те, щоб конструкція накриття не спиралася на автентичну споруду церкви. Громада також хотіла, щоб після відновлювальних робіт споруді можна було повернути її функцію храму - хоча б раз-два на рік проводити в ньому відправу, аби церква не стояла пусткою, а "жила".

Паралельно ініціативна група звернулась до Закарпатського обласного відділу культурної спадщини із своєю пропозицією. У відповідь обласним відділом було направлено у Київ ряд документів та фотофіксацій стану споруди для вирішення подальшого питання. Пропозицію було погоджено в усній формі.


КОНСУЛЬТАЦІЇ ФАХІВЦІВ

Цей варіант реалізовано


Поради і консультації надали фахівці з дерев'яної архітектури і реставрації пам'яток:
Рибчинський Олег Валерійович, м. Львів - канд. арх., викладач кафедри реставрації НУ "Львівська політехніка";
Куча Карел, м. Прага - архітектор, історик архітектури, автор численних книг у цій галузі (включно з енциклопедичним виданням "Дерев'яні храми і дзвіниці Європи"), голова Спілки з дослідження дерев'яних храмів і дзвіниць, діючий член ICOMOS.
Гуцуляк Роман Борисович, м. Київ - к.х.н., заступник директора з наукової роботи Державного науково-реставраційного центру консервації та реставрації пам'яток "Конрест".

РЕКОМЕНДАЦІЇ, НАДАНІ Р. Б. ГУЦУЛЯКОМ:
Враховуючи аварійний стан та значний об'єм роботи слід виконувати поетапно з максимально можливим збереженням історичного вигляду пам'ятки та її автентичних будівельних матеріалів.
На першому етапі слід виконати протиаварійні та першочергові роботи і розробити необхідну проектну документацію на них:
- протиаварійні роботи по стабілізації конструкцій пам'ятки;
- встановити консерваційний тимчасовий дах, який був би незалежною конструкцією з мінімальними архітектурними вирішеннями;
- нормалізувати вологісний стан цокольної частини церкви (облаштування кам'яної відмостки з водовідвідними лотками);
- після детального обстеження і складання картограм стану дубових плах виконати їх укріплення, локальний ремонт та консерваційні заходи з максимальним збереженням автентичних елементів.
На другому етапі необхідно:
- провести комплексні наукового-реставраційні дослідження пам'ятки;
- розробити проектну документацію на реставрацію церкви (проектні пропозиції, технологію, ескізний проект та робочу документацію);
- виконати комплекс необхідних консерваційних робіт на стінах та несучих конструкціях церкви.
На третьому етапі необхідно:
- відтворити верх та покрівлю церкви;
- відтворити елементи декоративного оздоблення в їх автентичному вигляді. Ті елементи, що залишились чи збереглись частково, необхідно використати для обмірів та графічної фіксації. Елементи, які непогано збереглись - підлягають поверненню на своє місце, а ті, що збереглись гірше, слід передати в музей;
- виконати благоустрій території.

3D-модель майбутньої споруди: стін церкви із захисною конструкцією.
Тимчасовий консерваційний дах є самостійним і не спирається на автентичні стіни.


Після обговорень і консультацій декілька робочих варіантів конструктивних пропозицій було відкинуто, і вибір зупинили на проекті тимчасової покрівлі, який відповідав рекомендаціям фахівців: облаштувати її, як було в історичній конструкції - дах з піддашком по першому ярусу. При цьому забезпечується необхідний винос, задовільний захист стін, і "плече сили" при навантаженні не таке велике. Також при цьому не затуляються вікна другого ярусу, і, відповідно, інтер'єр церкви освітлюється й деревина стін добре просушується. Згідно запропонованого проекту дерев'яні стовпи одночасно мали виконувати роль стяжок для автентичних пошкоджених зрубів і опор для дерев'яної конструкції даху-навісу (перекритого драницями). Дах-навіс припіднято над автентичною спорудою, щоб забезпечити їй вільну вентиляцію.

Обраний варіант укріплювально-захисної конструкції можна розглядати як довготривале, але тимчасове рішення для збереження пам'ятки. В майбутньому, якщо буде знайдено достатнє фінансування, у будь-який момент можна розпочати роботу з реставрації пам'ятки задля повернення їй первісного вигляду, зокрема, повноцінного даху, вежі-дзвіниці та інш. Усі витрати на відновлювальні роботи, виконані до цього часу, оплачувалися виключно з коштів, зібраних громадою села. Члени ініціативної групи працювали на волонтерських засадах, безкоштовно, навпаки, вкладаючи свій час, працю і кошти.


ЩО ЗРОБЛЕНО:

Фотографії до (2008-2009 рр.) та після (жовтень 2010 р.) проведення робіт.

Перша відправа у відновленому храмі, 20 листопада 2010 р.

На сторінку церкви детальніше дізнатися про архітектуру та історію церкви, подивитися фото і креслення можна на її сторінці


Декілька фотоілюстрацій з процесу робіт (вересень 2009-вересень 2010)
(надано арх. Василем Фречкою, який проектував конструкції та керував роботами)

 Фото 2009 р.
 Фото 2010 р.
 Фото 2010 р.

21 грудня 2009 р.

22 вересня 2010 р.

23 жовтня 2010 р.

 Фото 2009 р.

Грудень 2009 року, початок робіт. Архітектор
Василь Фречка роз'яснює план
робіт (на фото із папером)

 Фото 2010 р.

Укріплення стін за рахунок дерев'яних
стійок методом стягування

 Фото 2010 р.

Розчистка території від золи та обгорілих залишків

 Фото 2009 р.

Вивезення золи
та обгорілих залишків

 Фото 2010 р.

Обробка підсилюючих
конструкцій антисептиком

 Фото 2010 р.

Стяжка

 Фото 2009 р.

13 січня 2010 р. Біля храму - авторка цього сайту
Олена Крушинська і члени ініціативної групи (зліва направо): Василь Михайлович Лукач, Василь
Васильович Фречка, Юрій Олексійович Баняс.

 Фото 2010 р.

Підсилення фундаментів та влаштування гідроізоляції

 Фото 2010 р.

Стягування стін

 Фото 2009 р.

Стягування стін

 Фото 2010 р.

Стягування стін

 Фото 2010 р.

Фундаменти під стовпи незалежного дах-навісу

 Фото 2009 р.
 Фото 2010 р.
 Фото 2010 р.

Виготовлення дерев'яних ферм незалежного даху-навісу

 Фото 2009 р.
 Фото 2010 р.
 Фото 2010 р.

23 жовтня 2010 року. Укріплюючу конструкцію споруджено.


ЩО ПЛАНУЄТЬСЯ РОБИТИ ДАЛІ:

На наступному етапі планується: обробити покрівлю захисним розчином, кілька місяців дати просохнути стінам, що за роки стояння просто неба набрали вологості.
На основі наявних решток і архівних фото відтворити дзвіницю, що свого часу була перенесена до іншої, мурованої церкви, а згодом повернута, але у розібраному вигляді.
Реставрувати старий дерев'яний будинок, що знаходиться на території пам'ятки.
Виконати благоустрій території.


У ПЕРСПЕКТИВІ:

У законсервованому вигляді існуюча пам'ятка можне простояти тривалий час, поки не буде знайдено достатньо велике фінансування і висококваліфіковані кадри для реставрації церкви з поверненням їй первісного вигляду.




© 2010, Olena Krushynska (derevkhramy@ukr.net)
Всі права застережені відповідно до чинного законодавства України.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише за узгодженням з автором.







[an error occurred while processing this directive]