To the homepage
    home


     Zhytomyr region

         Andrushivka district

Stara Kotelnia

         Berdychiv district

Hryshkivtsi
Nykonivka
Ozadivka
Shvajkivka
Skakivka
Staryj Solotvyn
Synhaivka
Velyki Nyzhirtsi

         Korosten' district

Mezhyrichka
Ryshavka

         Liubar district

Yurivka

         Novohrad-
                  Volynsky district

Lebedivka

         Olevs'k district

Lopatychi
Zhubrovychi

         Ovruch district

Bihun'

         Popil`nia district

Sokil`cha

         Radomyshl` district

Zan`ky

         Romaniv district

Vil'kha

         Ruzhyn district

Bilylivka
Chornorudka
Musijivka
Trubijivka
Zarichchya

         Volodars'k-Volyns'kyj
             district

Kamyanyj Brid
Kraivschyna
Fasova

         Yemyl'chyne district

Ryasne

         Zhytomyr district

Vertokyjivka

Hryshkivtsi


Hryshkivtsi, Berdychiv district , Zhytomyr region. Show on map

         St. Dmytrij church, 1913(?)

  Photo by Viktor Ivchuk, April 2008

Photo by Viktor Ivchuk, April 2008


Стаття Антона Сичевського (блог "Діаріуш житомирського газетяра"):

Photo by Anton Sychevsky
Перші відомості про невеличке село Гришківці Бердичівського району Житомирської області з’явилися у 1775 році. Цікаво, що саме з цього часу й веде свою історію дерев’яний Свято-Димитрівський храм, який протягом четвертого століття слугує православній громаді села другою домівкою.
У ХІХ столітті Гришківці належали польському шляхтичу Ігнату Станіславовичу Пашковському, що позначилося й на певних утисках прав місцевих жителів православного віросповідання. Насаджуючи католицизм, поміщик навіть вдався до відкритого займання церковних земель: більшу частину з 34 десятин, що були у власності Свято-Димитрівського храму, Пашковський присвоїв собі.
Підтверджує ці «звинувачення» і «суха» мова статистики. Так, згідно свідчень сучасника, відомого українського історика Лаврентія Похилевича, у селі Гришківці православних віруючих налічувалося 311 осіб, на противагу 26 римо-католикам.
Від тоді, як Польща зазнала трьох «поділів», а підконтрольні їй території відійшли державам-сусідкам, православна віра вийшла із «закутків» та отримала «друге дихання».
Бердичівщина, як і решта земель нинішньої Житомирщини, опинилася під скіпетром царської Росії. Це посприяло реставрації православних святинь, повернутих у «повноцінне» лоно Московського патріархату.
Без «поправок» у конструкції гришківецька церква проіснувала аж до 1902 року. На побудову нового храму імператор Микола ІІ виділив 25000 рублів, щоправда у безпроцентний кредит… Минуло одинадцять років – і гришківчанам презентували чудову новобудову. Втім, радість та насолода православних віруючих була зведена нанівець Жовтневою революцією. З 1917 року вхід у Свято-Димитрівський храм «прикрашав» замок.
Коли розгорнулися фронти Великої Вітчизняної війни, керівництво Німеччини добре усвідомлювало, що церковники, поставлені радянською владою поза законом, можуть стати у нагоді при встановлені «нового порядку». Тому й не дивно, що з окупацією Радянського Союзу вояки Вермахту, поліцаї та різні нацистські чиновники допомагали поновленню діяльності релігійних общин. Не стало винятком і село Гришківці, де православна церква знову зафункціонувала, починаючи з 1941 року.
Повернути все на свої місця, тобто «прикрити» храм, більшовикам вдалося лише у 1962 році. В Свято-Димитрівській церкві, швиденько «прибравши» куполи, обладнали будинок культури.
Нарузі над церквою прийшов кінець з завершенням радянської епохи та розпадом Союзу. Через рік після проголошення незалежності України храм повернули православним.
Щоб надати церкві вигляду, який вона мала ще на початку ХХ століття, довелося докласти чимало зусиль та коштів.
Сьогодні Свято-Димитрівський храм входить до вісімки давніх дерев’яних церков Бердичівського району, які збереглися до наших днів, та до п’ятірки храмів, що ведуть свою історію з XVIII століття. Всього ж на Житомирщині залишилося 70 дерев’яних церков.


Photo by Viktor Ivchuk, October 2007

Photo by Viktor Ivchuk, October 2007



© 2008-2011, Olena Krushynska (derevkhramy@ukr.net)
Всі права застережені відповідно до чинного законодавства України.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише за узгодженням з автором.






[an error occurred while processing this directive]