Перейти на головну сторінку сайту
    на головну/home


     Закарпатська область Ужгород

       Берегівський р-н

Гетен
Мужієво
Четфалва (Четове)

       Великоберезнянський р-н

Буківцьово
Вишка
Гусний
Кострина
Сіль
Сухий
Ужок
Чорноголова

       Виноградівський р-н

Новоселиця

       Воловецький р-н

Абранка
Біласовиця
Гукливий
Задільське
Котельниця
Пашковець
Підполоззя
Тишів
Щербовець
Ялове

       Іршавський р-н

Дешковиця
Івашковиця
Локіть

       Міжгірський р-н

Буковець
Верхній Студений
Ізки
Келечин
Колочава
Кужбиї
Міжгір'я
Негровець
Нижній Студений
Павловець
Пилипець
Подобовець
Присліп
Рекіти
Репинне
Розтока
Синевирська Поляна
Сухий
Торунь

       Мукачівський р-н

Вільховиця
Руська Кучава

       Перечинський р-н

Лікіцари

       Рахівський р-н

Богдан (пол. Рогнєска)
Великий Бичків
Ділове
Лазещина
Середнє Водяне (нижня)
Середнє Водяне (верхня)
Ясіня

       Свалявський р-н

Свалява
Уклин

       Тячівський р-н

Нижня Апша (Діброва)
Колодне

       Хустський р-н

Данилово
Крайниково
Олександрівка
Сокирниця
Стеблівка

Ялове


с. Ялове, Воловецький р-н, Закарпатська область. Показати на мапі

         Церква Вознесіння, XIX ст.

Фото Карела Кучі, травень 2006 р.

На цьому фото вже бачимо дзвіницю під бляхою. Фото Карела Кучі (http://kostelyazvonice.wz.cz), травень 2006 р.


Фото Михайла Сирохмана Михайло Сирохман пише: Переказують, що перша церква в Яловому була споруджена з ялиці на горбочку Пісок у 1814 році (про це, ймовірно, свідчить і дзвін з датою «1815»), коли село налічувало 11 сімей, а теперішня церква Вознесіння Господнього є другою. Згідно з іншим переказом, церкву споруджено 1803 року, а 1883 її перенесено на теперішнє місце.

Фото Карела Кучі, травень 2006 р.

Фото Карела Кучі (http://kostelyazvonice.wz.cz), травень 2006 р.


Храм із смерекового дерева розташований у центрі села, на пагорбі. Бляшане покриття, що замінило ґонт у 1930 році, не так впадає в очі, бо вкриває лише дахи та опасання. На початку 1900-хх років поновлення церкви проводив будівничий Ілько Німець, що збудував церкву в сусідньому Задільському, а надбанний хрест містить у сонечку дату 1903. Усередині всі три частини храму перекрито арковими склепіннями, а між бабинцем та навою влаштовано високий, фігурно профільований прохід. Згідно з переказом, іконостас передали в Яловий з розібраної дерев’яної церкви у Волівці. Кілька ікон та царські врата купив Закарпатський краєзнавчий музей. Найновіший ремонт храму в 1991 році не додав церкві краси: зруби оббили пресованим картоном, хори побільшили і підперли конструкцію величезним металевим швелером, якісь «художники » перемалювали іконостас. [М.Сирохман. П’ятдесят п’ять дерев’яних храмів Закарпаття. К.: Грані-Т, 2008]

Фото Карела Кучі, травень 2006 р. Фото Михайла Сирохмана

Михайло Сирохман пише у своєму путівнику: "Дерев'яна дзвіниця біля церкви – єдина дзвіниця місцевого стилю,не вкрита бляхою. Усередині на зрубі видно нерозбірливі написи та дату 1886 – можливо, це рік будівництва" (фото ліворуч). Але, як бачимо, на фото 2006 р. (праворуч; автор - Карел Куча) дзвіниця вже стоїть під бляхою.


Фото Карела Кучі, травень 2006 р.

Фото Карела Кучі, травень 2006 р.

Вигляд з північного сходу [ПГА, т. 2, с. 182]

[ПГА, т.2, с.182-183]: Построена мастерами, работавшими в селах Задельском и Тишеве.
Деревянная, трехсрубная, с невысокой башней над бабинцем. Срублена из сосновых бревен, угловые соединения выполнены "в ласточкин хвост". Сруб нефа шире удлиненного бабинца и пятигранной восточной части. Все три объема перекрыты одной высокой крышей с мягким переходом в местах разношироких срубов. Сруб церкви от подвалин до крыши покрыт гонтом. Башня завершается шарообразным куполом с фартуком и круглой главкой на прямоугольном в плане глухом фонаре. Поддашие опирается на кронштейны, опоясывает всю церковь и на западном фасаде переходит в крыльцо, пристроенное позже. Окна большие с арочными завершениями на южных и северных стенах. На восточной стене восточного объема находится круглое окно. В интерьере памятника все три объема перекрыты коробовыми сводами, между бабинцем и нефом сделан высокий арочный проем.
Колокольня деревянная, двухъярусная. Построена из полубревен, угловые соединения сделаны в простой замок с двухсторонним вырезом с юго-западной стороны. Квадратная в плане, с открытым срубом нижнего яруса, с двумя заломами и шатровой кровлей, с вытянутой главкой. Сруб верхнего яруса покрыт дранью. В нем прорезаны арочные голосники.

© 2009, Olena Krushynska (derevkhramy@ukr.net)
Всі права застережені відповідно до чинного законодавства України.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише за узгодженням з автором.[an error occurred while processing this directive]