Перейти на головну сторінку сайту
    на головну/home


     Закарпатська область Ужгород

       Берегівський р-н

Гетен
Мужієво
Четфалва (Четове)

       Великоберезнянський р-н

Буківцьово
Вишка
Гусний
Кострина
Сіль
Сухий
Ужок
Чорноголова

       Виноградівський р-н

Новоселиця

       Воловецький р-н

Абранка
Біласовиця
Гукливий
Задільське
Котельниця
Пашковець
Підполоззя
Тишів
Щербовець
Ялове

       Іршавський р-н

Дешковиця
Івашковиця
Локіть

       Міжгірський р-н

Буковець
Верхній Студений
Ізки
Келечин
Колочава
Кужбиї
Міжгір'я
Негровець
Нижній Студений
Павловець
Пилипець
Подобовець
Присліп
Рекіти
Репинне
Розтока
Синевирська Поляна
Сухий
Торунь

       Мукачівський р-н

Вільховиця
Руська Кучава

       Перечинський р-н

Лікіцари

       Рахівський р-н

Богдан (пол. Рогнєска)
Великий Бичків
Ділове
Лазещина
Середнє Водяне (нижня)
Середнє Водяне (верхня)
Ясіня

       Свалявський р-н

Свалява
Уклин

       Тячівський р-н

Нижня Апша (Діброва)
Колодне

       Хустський р-н

Данилово
Крайниково
Олександрівка
Сокирниця
Стеблівка

Рекіти


с. Рекіти, Міжгірський р-н, Закарпатська область. Показати на мапі

         Церква Св. Миколи Чудотворця, XVI ст., 1751

Сергія Криниці, жовтень 2007 р. Фото Олени Крушинської, червень 2009 р.

Фото Олени Крушинської, червень 2009 р.


"З Ізок можна пішки за 40 хвилин дістатися до села Рекiти. Стежка йде верхами, через ліс у супроводі чудових краєвидів. Щоб потрапити в село автомобілем, необхідно зробити коло протяжністю 47 кілометрів через села Сойми, Майдан, Голятин і на початку Новоселиці повернути ліворуч. Село Рекіти, розташоване серед гір, віддалене від головних шляхів, вважається одним з найдавніших на Міжгірщині і є, безперечно, одним з найбільш мальовничих. Хати зосереджено вздовж вузенької долинки, а також на кількох схилах, що її утворюють. У центрі поселення здіймається пагорб з ансамблем дерев'яних споруд.

Фото Карела Кучі, травень 2006 р.

Фото Карела Кучі (http://kostelyazvonice.wz.cz), травень 2006 р.


Невелика церква, дзвіниця і каплиця розставлені так, що з будь-якого боку утворюють бездоганну композицію. Тут панує непорушений дух минулих віків, і вічність відчутна як спокій і затишок, захищений небесними силами і навколишніми схилами. Церква Св. Миколи Чудотворця була збудована із смерекових брусів у XVII сторіччі триверхою, у бойківському стилі. Розповідають, що церква тричі міняла місце свого розташування. Споруду було докорінно перебудовано близько 1751 року, а теперішнього вигляду вона набула 1854 року. У єпископській візитації 1751 року записано: "Церква дерев'яна, в слабому стані, якщо б її покрили, ще якийсь час стояла би... Образи, крім Апостолов на полотні... У 1801 році "Рекіти мають церкву добру, вміщає 110 вірників...""

Фото Олени Крушинської, червень 2009 р.

Фото Олени Крушинської, червень 2009 р.


Церква має монументальний вигляд завдяки зібраності прости их доцільних форм, відсутності зовнішніх декоративних деталей. На повний голос промовляє краса тесаного дерева, панує повна гармонія з оточенням. Новий елемент – шпилеподібне завершення вежі, що дісталося аж так далеко на північ з долини Тиси, де всі церкви зі шпилями. Єдина новація в екстер'єрі – це засклений ґанок. Всередині нава та вівтарний зруб перекриті трапецієподібними склепіннями, бабинець має плоске перекриття. Дзвіницю рекітської церкви збудовано у XVIII сторіччі й перероблено в 1854 році. Споруда має дуже цікаву форму: до нижнього ярусу добудовано відкритий ґанок під односхилим дахом, верхній ярус – зовсім невисокий, з арками голосниць, через які лунає і множиться мелодія дзвонів. На особливу увагу заслуговує архаїчний верх дзвіниці – восьмисхиле шатро конічної форми з увігнутими ребрами, увінчане кулястою главкою". [М.Сирохман. П’ятдесят п’ять дерев’яних храмів Закарпаття. К.: Грані-Т, 2008]


Вигляд з півночі[ПГА, т. 2, с. 190]

[ПГА, т.2, с.190]: Деревянная, двухсрубная, трехчастная. Первоначально построена трехверхой бойковского типа. Современный вид получила в 1854 г. Возведена из еловых полубревен. В связи с сильным уклоном местности под восточный объем подведен дополнительный сруб. Крыши и завершения покрыты дранкой, стены выше поддашия и башни ошалеваны вертикально досками, К пятистенному срубу нефа и бабинца примыкает более узкий прямоугольный сруб. К западной стене бабинца пристроена одноярусная галерея. Высокая крыша пятистенного сруба мягко переходит в более низкую трехскатную. Над бабинцем возведена низкая квадратная в плане каркасная колокольня с голосниками под восьмигранной шатровой крышей, переходящей в шпиль. Вокруг памятника устроено поддашие на фигурно вырезанных выпусках срубов, а при западной стене - на столбах галереи. Неф и восточный объем перекрыты трапециевидными в поперечном сечении сводами. Над бабинцем плоское перекрытие. К югу от памятника находится двухъярусная квадратная в плане, каркасная колокольня с восьмигранной шатровой крышей с шарообразным завершением. Оба яруса колокольни ошалеваны вертикально досками. В нижнем ярусе устроено открытое крыльцо под навесом. В верхнем ярусе со всех сторон устроена аркада голосников. Крыши покрыты дранью. Колокольня перестроена в 1854 г.

Фото Олени Крушинської, червень 2009 р.

Село Рекити розташоване у глухому і затишному тупіку серед гір, і така автентика тут - скрізь

Фото Олени Крушинської, червень 2009 р.
Фото Олени Крушинської, червень 2009 р.

І навіть корови тут такі красуні - хоч в рекламі знімай!

© 2009, Olena Krushynska (derevkhramy@ukr.net)
Всі права застережені відповідно до чинного законодавства України.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише за узгодженням з автором.[an error occurred while processing this directive]