Перейти на головну сторінку сайту
    на головну/home


     Закарпатська область Ужгород

       Берегівський р-н

Гетен
Мужієво
Четфалва (Четове)

       Великоберезнянський р-н

Буківцьово
Вишка
Гусний
Кострина
Сіль
Сухий
Ужок
Чорноголова

       Виноградівський р-н

Новоселиця

       Воловецький р-н

Абранка
Біласовиця
Гукливий
Задільське
Котельниця
Пашковець
Підполоззя
Тишів
Щербовець
Ялове

       Іршавський р-н

Дешковиця
Івашковиця
Локіть

       Міжгірський р-н

Буковець
Верхній Студений
Ізки
Келечин
Колочава
Кужбиї
Міжгір'я
Негровець
Нижній Студений
Павловець
Пилипець
Подобовець
Присліп
Рекіти
Репинне
Розтока
Синевирська Поляна
Сухий
Торунь

       Мукачівський р-н

Вільховиця
Руська Кучава

       Перечинський р-н

Лікіцари

       Рахівський р-н

Богдан (пол. Рогнєска)
Великий Бичків
Ділове
Лазещина
Середнє Водяне (нижня)
Середнє Водяне (верхня)
Ясіня

       Свалявський р-н

Свалява
Уклин

       Тячівський р-н

Нижня Апша (Діброва)
Колодне

       Хустський р-н

Данилово
Крайниково
Олександрівка
Сокирниця
Стеблівка

Руська Кучава


с. Руська Кучава, Мукачівський р-н, Закарпатська область. Показати на мапі

         Церква Св. Архангела Михаїла, XVIIІ ст.

Фото Олени Крушинської, квітень 2009 р.

Фото Олени Крушинської, квітень 2009 р.

Фото Олени Крушинської, квітень 2009 р.

Михайло Сирохман пише:
У великому селі Ракошині варто повернути ліворуч і, проїхавши села Кальник і Кузьмино,завітати в Руську Кучаву , де збереглася, хоч і відчутно перероблена та вкрита металом, але, все-таки, справжня лемківська церква, присвячена св. Архангелу Михаїлу.
Колись це був чудовий архітектурний твір з усіма ознаками лемківського стилю – високою вежею з бароковим завершенням над бабинцем, шатровими дахами над навою та вівтарем. Сьогодні збереглася гарна галерея з різьбленими стовпчиками, що обходить з трьох сторін бабинець і наву (це характерна ознака закарпатських лемківських церков). Мандрівна лемківська доля не оминула і цю святиню. Збудовано її в селі Руське у XVIII сторіччі (хоч переказують, що в Руське церкву теж звідкись привезли)і перевезено в Руську Кучаву в першій половині ХІХ сторіччя. Можливо, саме тоді шатрові лемківські верхи, що їх видно в інтер'єрі,було закрито двосхилим дахом. Пізніше сильна буря знесла барокову верхівку, яку більше не відновлювали, а вкрили вежу бляшаним чотирикутним наметом. У 1986 році церкву оббито бляхою. Зараз споруда виглядає невтішно: повипадали різьблені стовпчики ґанку, дах над вівтарем підперто стовпами, колоди зрубу сильно попсовано часом і шкідниками. Якщо церква занепаде, то картина лемківського будівництва Закарпаття, і так доволі бідна, збідніє ще більше, а ми втратимо ще один дерев'яний шедевр. А можна не миритися з втратами, повернути церкві первісний вигляд і збагатитися ще на одну лемківську церкву.
Бойківські церкви розташовані серед гір, на високих схилах. Тому гори служать ніби природним постаментом для невеликих церков. Храми не сперечаються з горами, а радше розважливо увінчують схили, ніби виростаючи з них. Лемківські церкви прикрашають села передгір'я. Найчастіше вони стоять на невеличких підвищеннях або й на рівнині. Бездоганний смак не зраджує майстрам. Можливо, саме середовище підказало необхідність високої вежі, яка, за відсутності натуральних підвищень, стає оптичною й естетичною домінантою місцевості. Розташування церкви в Руській Кучаві – ще одне цьому підтвердження. [М.Сирохман. П’ятдесят п’ять дерев’яних храмів Закарпаття. К.: Грані-Т, 2008].

Фото Олени Крушинської, квітень 2009 р.© 2009, Olena Krushynska (derevkhramy@ukr.net)
Всі права застережені відповідно до чинного законодавства України.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише за узгодженням з автором.[an error occurred while processing this directive]