Перейти на головну сторінку сайту
    на головну/home


     Закарпатська область Ужгород

       Берегівський р-н

Гетен
Мужієво
Четфалва (Четове)

       Великоберезнянський р-н

Буківцьово
Вишка
Гусний
Кострина
Сіль
Сухий
Ужок
Чорноголова

       Виноградівський р-н

Новоселиця

       Воловецький р-н

Абранка
Біласовиця
Гукливий
Задільське
Котельниця
Пашковець
Підполоззя
Тишів
Щербовець
Ялове

       Іршавський р-н

Дешковиця
Івашковиця
Локіть

       Міжгірський р-н

Буковець
Верхній Студений
Ізки
Келечин
Колочава
Кужбиї
Міжгір'я
Негровець
Нижній Студений
Павловець
Пилипець
Подобовець
Присліп
Рекіти
Репинне
Розтока
Синевирська Поляна
Сухий
Торунь

       Мукачівський р-н

Вільховиця
Руська Кучава

       Перечинський р-н

Лікіцари

       Рахівський р-н

Богдан (пол. Рогнєска)
Великий Бичків
Ділове
Лазещина
Середнє Водяне (нижня)
Середнє Водяне (верхня)
Ясіня

       Свалявський р-н

Свалява
Уклин

       Тячівський р-н

Нижня Апша (Діброва)
Колодне

       Хустський р-н

Данилово
Крайниково
Олександрівка
Сокирниця
Стеблівка

Задільське


с. Задільське, Воловецький р-н, Закарпатська область. Показати на мапі

         Церква Св. Василя Великого, поч. XX ст.

Фото Томаша Главачека, травень 2006 р.

Фото Томаша Главачека, травень 2006 р.


Фото Карела Кучі, травень 2006 р. Михайло Сирохман пише:
У сусідньому селі Задiльське в 1733 році була дерев'яна церква Св. Миколи з одним дзвоном, яку збудував тодішній священик Федір Задільський. Стара церква, що востаннє згадується 1870 року, згоріла, зайнявшись від свічки. Сучасна церква Св. Василя Великого подібна загальними рисами до інших дерев'яних церков верхів'я Латориці, але, на відміну від них, має два зруби, а не три. Це наймолодша церква цього стилю. Збудував її на самому початку ХХ сторіччя відомий тогочасний майстер Ілько Німець. Споруда з ялинових брусів розташована на стрімкому схилі над селом біля нового цвинтаря. Довкола відкривається чудова панорама Карпат. На жаль, дахи та опасання церкви і дзвіниці оббито залізом ще в середині 1920-х років. Зруби вкрито ґонтом і пофарбовано. В інтер'єрі бабинець і нава утворюють один об'єм, перекритий арковим склепінням та умовно розділений вертикальним різьбленим брусом.
Розповідають, що у 1884–1885 роках у дзвіниці встановили три дзвони, а Фото Михайла Сирохмана це непрямо вказує на час спорудження дзвіниці. Під час Першої світової війни селом рознеслася чутка, що дзвони реквізують. Люди зняли їх і заховали, а після війни знайшли лише два дзвони. У 1923 році третій дзвін подарував чоловік з Нижніх Воріт, що повернувся із заробітків в Америці. [М.Сирохман. П’ятдесят п’ять дерев’яних храмів Закарпаття. К.: Грані-Т, 2008].

Фото Карела Кучі, травень 2006 р.

Фото Карела Кучі (http://kostelyazvonice.wz.cz), травень 2006 р.


Вигляд з південного сходу [ПГА, т. 2, с. 180]

[ПГА, т.2, с.181]: Построена мастерами, работавшими в селах Тишеве и Яловом. Деревянная, двухсрубная, прямоугольная в плане, с более узким шестигранным алтарем. Замки выполнены «в ласточкин хвост». Все объемы церкви перекрыты общей высокой двускатной железной крышей. Стены обоих ярусов обшиты гонтом. Над бабинцем возвышается башня, прямоугольная в плане, завершающаяся сферическим верхом и главкой на глухом фонаре. Поддашие, опоясывающее церковь, покрыто железом и опирается на кронштейны (выпуски сруба). На западном фасаде оно переходит в высокое крыльцо. В интерьере неф и бабинец памятника решены одним объемом и перекрыты коробовым сводом. Они разделены условно вертикальным резным брусом, заканчивающимся немного ниже окон.
Колокольня деревянная, квадратная в плане, двухъярусная, с заломами, на высоком каменном фундаменте. Поддашие над первым ярусом опирается на кронштейны (выпуски сруба). Нижний ярус сруба покрыт гонтом. Верхний ярус колокольни каркасный, покрыт вертикальной шалевкой. Проемы прямоугольные. Завершается четырехскатным шатром, покрытым железом.© 2009, Olena Krushynska (derevkhramy@ukr.net)
Всі права застережені відповідно до чинного законодавства України.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише за узгодженням з автором.[an error occurred while processing this directive]