Перейти на головну сторінку сайту
    на головну/home

Благодійні вертепи задля встановлення сигналізації у церкві в селі Кліцько


інформаційний партнер - "Дерев'яні храми України"


Протягом 8-9 січня 2012 року благодійні вертепи від ГО "Мозаїка" та ОУМ "Спадщина" зібрали кошти, що у повному обсязі були використані на встановлення протипожежної і протизламної сигналізації у дерев'яній церкві Успіння Пресв. Богородиці (1603 р.) в селі Кліцько. У березні 2012 року систему сигналізації вже було встановлено, і вона діє - дякуємо всім, хто долучився до акції!


МЕТА АКЦІЇ:

- підтримати старовинні українські різдвяні традиції; це передбачає веселе проведення часу для всіх учасників, масу позитиву і незабутні різдвяні спогади;
- зібрати кошти на придбання і встановлення автоматичних протипожежної і протизламної систем у дерев'яній церкві Успіння Пресв. Богородиці (1603 р.) у селі Кліцько, що є пам'яткою архітектури національного значення, але не отримує жодного державного фінансування. Для цього необхідно було зібрати близько 4 тис. грн.


ОРГАНІЗАТОРИ:

ГО "Мозаїка", ОУМ "Спадщина", львівська обласна організація Українського товариства охорони пам'яток історії і культури (УкрТОПіК).


ІНФОРМАЦІЙНИЙ ПАРТНЕР:

Cайт "Дерев’яні храми України" www.derev.org.ua
Сторінка церкви: http://derev.org.ua/lvivska/klitsko.htm


ОБГРУНТУВАННЯ:

За часи незалежності згоріло більше старовинних дерев'яних храмів, ніж за період радянської влади. З кожною згорілою церквою назавжди зникає унікальний зразок народного мистецтва, а також чималий шмат нашої історії. Найчастіше храми горять через необережність, а також навмисний підпал внаслідок міжконфесійних конфліктів. Автоматична протипожежна система самостійно гасить полум'я, що детектується спеціальними датчиками. Ще одна проблема дерев'яних храмів - злодії, які викрадають з церков і продають за кордон старовинні ікони, і, відповідно, замітають сліди, підпаливши церкву. З цієї причини надзвичайно важливою є також протизламна сигналізація. На встановлення одного комплекту протипожежної і протизламної сигналізації необіхідно зібрати чотири тисячі гривень.


ПЕРЕБІГ АКЦІЇ:

8-9 січня два вертепи, один від ГО "Мозаїка" і один від ОУМ "Спадщина", обійшли приватні оселі львів'ян і, за попередньою домовленістю, цілу низку кав'ярень: "Штука", "Трапезна", "Старий Квартал", "Під Клепсидрою" (Кав'ярня "Дзиґа"), "Фреска", "Світ кави", "Віденська кав'ярня" та інш. В обмін на пожертви дарували листівки із зображенням церкву у Кліцьку й поясненням мети акції.


ЗІБРАНІ КОШТИ:

10 січня 2012 р. запломбовані скриньки було відкрито в присутності керівника львівської обласної організації Українського товариства охорони пам'яток історії і культури (ЛОО УкрТОПІК) Андрія Салюка. Сума зібраних грошей склала 4010, 87 грн. Решту, близько тисячі гривень, додала ЛОО УкрТОПІК - аби замовити деякі додаткові опції до системи сигналізації.


ВИКОНАННЯ РОБІТ:

У березні 2012 року систему протизламної і протипожежної сигналізації було успішно встановлено. Дякуємо всім, хто долучився до збору коштів!

Проект на Різдво перейти на сторінку церкви

Проект на Різдво

ІНФОРМАЦІЯ ПРО АКЦІЮ В ЗМІ:
анонс на сайті Релігійно-інформаційної служби України (РІСУ)


СЮЖЕТ У "ВІКНАХ" на каналі СТБ, 23.01.2012
(відео вже не існує, наводиться його опис):

80 унікальних церков за 20 років – ущент. Стільки пам’яток втрачено лише на Західній України.
Ікона «Вознесіння Господнє». 17 століття. Ось такою вона була ще донедавна. Тепер на її місці - діра. Напередодні Різдва "Вознесіння" та ще три унікальні образИ вирізали просто з іконостаса.
Олександр Молодий, мистецтвознавець, колекціонер: Вони були на кілках, якщо ви бачите, от залишки кілків. В рамах автентичних, 17 століття. Рами були зняті, потім вже в церкві ікони були зняті з рам. Рами тепер єдине, що залишилося церковникам.
Викрадені ікони – це роботи одного з найвизначніших майстрів України Івана Рутковича. Його творів лишилося небагато. Але всі – шедеври.
Олександр Молодий, мистецтвознавець, колекціонер:
В масштабах України, то Рудкович, як Рембрандт – не менше.
Вартість украдених робіт на чорному ринку мистецтвознавець прогнозувати не воліє. Бо для нього вони безцінні. Проте додає – якби шедеври застрахували, то принаймні на п'ятдесят тисяч доларів кожен. Однак дерев'яну церкву, де перебували пам'ятки, охороняє лише замок на дверях. Жодної сигналізації тут немає.
Тутешня мешканка:
Ну, та я думала, що Бог не допустить до того. Ну як, стільки років стоїть. Ну, не могла я подумати, що то приїхати та обікрасти.
Тутешні мешканці досі не можуть оговтатися. Мистецтвознавці підбивають сумну статистику – за часів незалежності крадіжки старовини із церков стали прибутковим бізнесом.
Олександр Молодий, мистецтвознавець, колекціонер: За 20 років на Західній Україні згоріло 80 з лишнім церков дерев'яних. Тільки дерев’яних церков. Тобто горять вони не просто так, більшість з них були спалені після обкрадання.
Нині на Львівщині понад 600 старовинних дерев'яних церков та дзвіниць. Протизламними сигналізаціями обладнано щонайбільше два десятки серед них. В Управлінні охорони культурної спадщини Львівської обладміністрації пояснюють: то не проблема їхнього управління. Бо відповідають за саму пам'ятку. А те, що всередині – клопіт громади. А як церкви горять, то на те їм держава купила вогнегасники.
Студент зі Львова Олесь з такою байдужістю вирішив не миритися. Цієї зими разом із друзями почав збирати гроші церкві на сигналізацію. Спосіб обрали незвичний – ходили вертепом.
Олесь Потятиник, учасник вертепу: Всім, хто був жертводавцями, вони отримували отакі листівочки з інформацією про акцію. Було, що давали й по двісті гривень.
Наколядували 4 тисячі. За них планують встановити в храмі й протизламну й протипожежну сигналізації. Бо на таку справу їм у фірмах пообіцяли знижки. Нині пам'ятку приїхали оглядати фахівці. Уже менш як за місяць обіцяють 500-літню споруду обліплять сенсорами, встановлять ревуна. А ще – освітлення всієї території.
Андрій Салюк, віце-президент українського національного комітету Ікомос: Щоби включалося світло при спрацюванні сигналізації, щоби довкола церкви було зразу освітлено і мешканці бачили, що хтось там ходить. Той, кому не положено в цей час ходити.
У церкві, яку вже обікрали, також планують встановити сигналізації – з обласного бюджету на це таки пообіцяли приділити кошти. А доки обіцянки виконуватимуть, парафіяни щоночі самі чергують біля споруди.


ДЕКІЛЬКА ФОТОГРАФІЙ З АКЦІЇ:

Проект на Різдво

Репетиція у приміщенні УкрТОПіК на вул. Коперніка, 40а

Проект на Різдво

У центрі Львова перед виступом

Проект на Різдво

Вертеп ГО "Мозаїка"

Проект на Різдво

Відкриття запломбованої скриньки 10 січня 2012 р.
© 2012, Olena Krushynska (derevkhramy@ukr.net)
Всі права застережені відповідно до чинного законодавства України.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише за узгодженням з автором.[an error occurred while processing this directive]