Олена Крушинська. ДНІСТЕР. Туристичний путівник


перший путівник і перше історико-краєзнавче видання,
присвячене Дністру та його пам'яткам - від витоків річки й до її гирла
Том 1. Від витоків до гирла Збруча

Перейти на головну сторінку сайту
на сторінку
"Мої видання"

Олена Крушинська. ДНІСТЕР. Туристичний путівник. 
       Том 1. Від витоків до гирла Збруча.
       Львів: Центр Європи, 2016


Крушинська О. Дністер. Туристичний путівник. У 2-х томах. Том перший.
Від витоків до гирла Збруча. – Львів: Центр Європи, 2016. – 624 с., 929 іл.

Ця книжка – перший путівник і перше історико-краєзнавче видання, присвячене Дністру, одній з трьох найдовших річок нашої країни (1362 км). Вона бере початок у Карпатах і впадає у Чорне море, перетинаючи на своєму шляху по Україні й Молдові чотири історико-географічні регіони: Галичину, Поділля, Буковину й Бессарабію – звідси й розмаїття пам’яток, зосереджених на її берегах. У книзі розповідається про замки, фортеці, монастирі, муровані й дерев’яні храми і синагоги, забудову історичних містечок, панські маєтки і печерні монастирі – загалом понад 500 пам’яток архітектури. Не лишилися поза увагою фортифікації часів Першої і Другої світових воєн, залізниці, промислові споруди, млини, мости і поромні переправи. В описі природи акцент зроблено на наймальовничіші об’єкти: каньйони Дністра та його допливів, гори, скелі, водоспади, озера, заповідні урочища і печери.

Шлях від витоків до гирла Дністра розділено на 11 маршрутів, з них 5 подаються як для туристів-водників і містять поради з навігації, а решта рекомендована для автотуризму. Книжка містить понад півтори тисячі ілюстрацій – сучасних і архівних фотографій, малюнків, картосхем.

Перший том охоплює ділянку Дністра від його витоків до гирла Збруча – річки-кордону, що розділяла Австро-Угорську й Російську імперії, "панську" Польщу і Радянський Союз. Найхарактерніші категорії пам’яток для описаної ділянки – це дерев’яні церкви й дзвіниці, забудова історичних містечок, костели і кляштори, маєтки польської шляхти, руїни замків XIV–XVII ст. (Галич, Золотий Потік, Раковець, Чернелиця, Язловець, Червоногород, Новосілка, Кривче, Кудринці, Окопи), пам’ятки княжої доби і музеї, об’єднані у складі Національного заповідника "Давній Галич", австрійські фортифікації часів Першої світової війни, буковинські церкви й монастирі. Маршрути 5–7 присвячені Дністровському каньйону з його стрімкими меандрами, урвистими скелястими берегами, густими лісами, каскадами водоспадів і культовими печерами. Сповнені загадок і каньйоноподібні долини дністровських допливів: Джурина, Стрипи, Серету й Збруча.

ЯК ПРИДБАТИ?
Щоб купити перший і/або другий том книжки за видавничою ціною 330 грн за том, пишіть на мейл derevkhramy@gmail.com або приватним повідомленням на сторінку "Дерев’яні храми України" на Фейсбуку.


ВІДЗНАКИ
Книжка виборола премію "Найкраща книга Форуму видавців 2016" за спеціальною відзнакою малого журі "Львовознавці";
увійшла у короткі списки Всеукраїнського рейтингу "Книжка року`2016" у номінації "Візитівка" / "Краєзнавча і туристична література - дорожні нотатки - урбаністика";
посіла перше місце за 2016 рік у читацько-бібліотечному рейтингу, укладеному Державною науковою архітектурно-будівельною бібліотекою імені В. Заболотного до 25-річчя Незалежності

Олена Крушинська. ДНІСТЕР. Туристичний путівник. 
           Том 1. Від витоків до гирла Збруча.
           Львів: Центр Європи, 2016

ЗМІ ПРО КНИГУ:
Володимир Мороз. Таємниці Дністра від Олени Крушинської // "20 хвилин", Тернопіль, 01.09.2016 р.
Олександра і Андрій Квятковські. Дороговказ до скарбів Дністра // zbruc.eu, 12.07.2016 р.


ЗМІСТ ПЕРШОГО ТОМУ

Від автора

Вступ до першого тому

Феномен Дністра (передмова В. Стецюка)

Маршрут 1. ВЕРХІВ’Я ДНІСТРА
                     зразок мапи до маршруту
                     зразки розворотів

Маршрут 2. ВІД САМБОРА ДО МИКОЛАЄВА                             зразки розворотів

Маршрут 3. ВІД МИКОЛАЄВА ДО ГАЛИЧА
                     зразки розворотів

Маршрут 4. ВІД ГАЛИЧА ДО НИЖНЕВА
                     зразки розворотів

Маршрут 5. ВІД НИЖНЕВА ДО ЧЕРНЕЛИЦІ
                     зразки розворотів

Маршрут 6. ВІД ГИРЛА СТРИПИ ДО ЗАЛІЩИКІВ
                     зразки розворотів

Маршрут 7. ВІД ЗАЛІЩИКІВ ДО ГИРЛА ЗБРУЧА
                     зразки розворотів

Олена Крушинська. ДНІСТЕР. Туристичний путівник. 
       Том 1. Від витоків до гирла Збруча.
       Львів: Центр Європи, 2016

Основна література до першого тому

Перелік описаних у першому томі пам’яток (крім втрачених), за течією Дністра зразок розвороту таблиці

Покажчик населених пунктів до першого і другого томів

Покажчик річок (річки, потічки, канали) до першого і другого томів

Покажчик водойм (озера, лимани, водосховища, моря) до першого і другого томів


Олена Крушинська

Про автора:


Олена Крушинська - випускниця Київського національного університету імені Тараса Шевченка, кандидат хімічних наук. З 2005 року співпрацює з журналами "Міжнародний туризм", "Welcome to Ukraine" та ін. як журналіст і фотограф, працює над власними проектами в галузі дослідження й популяризації пам'яток. Автор путівників "Сорок чотири дерев'яні храми Львівщини"" (2007), "Два береги Збруча" (2008, у співавторстві з Д. Малаковим та Ю. Козорізом) і понад 80-ти статей, присвячених пам'яткам архітектури, краєзнавству та подорожам, упорядник окремих випусків історико-краєзнавчого часопису "Галицька брама". Редактор першого українського перевидання "Нарисів Дніпра" і "Нарисів Дністра" - двох томів книги етнографа й краєзнавця О. С. Афанасьєва-Чужбинського, написаної за матеріалами експедиції 1856-1860 років.

Автор проекту "Дерев'яні храми України" та однойменного сайту (derev.org.ua). Член Міжнародного товариства дослідження дерев'яних храмів та дзвіниць і Міжнародного млинологічного товариства (TIMS).

Путівник по Дністру написано на основі автомобільних подорожей автора (2003-2014), сплавів у складі еколого-культурологічної експедиції "Дністер" (2004-2013) та опрацювання великого масиву літератури.© 2016-2021, Olena Krushynska (derevkhramy@ukr.net)
Всі права застережені відповідно до чинного законодавства України.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише за узгодженням з автором.[an error occurred while processing this directive]