Станіслав Комарек


Чоловік як еволюційна інновація? / Європа на роздоріжжі

Перейти на головну сторінку сайту
на сторінку
"Мої видання"

Станіслав Комарек. Європа на роздоріжжі

Станіслав Комарек. Європа на роздоріжжі / Перекл. з чеської Олени Крушинської. - Львів : Апріорі, 2020. - 496 с.      зміст (PDF)

У цій книзі відомий чеський інтелектуал Станіслав Комарек міркує про загальну кризу, до якої наблизилося європейське суспільство і яка залишається непоміченою, "маскуючись" під кризу фінансову і демографічну. Автор аналізує роль традиційної релігії, витісненої релігією економічного зростання, добробуту і споживання, що ґрунтується на дедалі глибшому індивідуалізмі - як і небачений спад народжуваності. Травми, завдані Європі Другою світовою війною, призвели до постання піклувальної держави, яка виховує інфантильних і слухняних громадян, нездатності чинити опір, запровадження орвеллівської "мови політкоректності" тощо. Розглянуто історичне коріння демократії і причини падіння її ефективності у наш час. Автор порівнює "шлях до вгасання", яким прямує західне суспільство, із життєздатнішими системами функціонування ісламського світу та Китаю, що вже починають "тиху колонізацію" Європи, - і наостанок змальовує кілька можливих сценаріїв її розвитку.
Як і всі книжки професора Комарека, зокрема й "Чоловік як еволюційна інновація?" (в українському перекладі - "Апріорі", 2018), "Європа на роздоріжжі" написана у неповторному "комареківському" стилі - легкому, дещо провокативному, сповненому гумору та іронії.

Слоган: "Книжка про те, про що багато говорять і мало думають".

Книжка вийшла за підтримки Міністерства культури Чеської Республіки.

купити в інтернет-магазині видавництва "Апріорі"

Із питаннями щодо Станіслава Комарека та його видань можна звертатися до перекладача Олени Крушинської: derevkhramy@gmail.com

Перше місце у рейтингу "Книжка року-2020":

Книжка Станіслава Комарека "Європа на роздоріжжі" у перекладі Олени Крушинської виборола перше місце у ХХІІ Всеукраїнському рейтингу "Книжка року - 2020" у номінації "СОФІЯ: Філософія / антропологія / психологія" - так само, як і "Чоловік як еволюційна інновація?" за рік перед цим.

Рецензії, інтерв’ю:

рецензія книжкового блоґера Олега Карпюка на сторінці "Карпюк Пише про Книжки" у Фейсбуку


Про автора:

Станіслав Комарек. Фото Яна Заторського, видання Echo Станіслав Комарек - відомий чеський інтелектуал, біолог, філософ, письменник, професор за спеціальністю "філософія та історія природничих наук". Автор понад 20-ти наукових і науково-популярних книжок, трьох романів та збірки поезії, а також численних публікацій у газетах і часописах. Лауреат премії Тома Стоппарда за есеїстику (2006).
Народився у місті Їндржихув Градец 1958 року. Незабаром після отримання вищої біологічної освіти у Карловому університеті в Празі (1982) емігрував до Австрії, де продовжив навчання і наукову діяльність у галузі біології, етології, антропології, філософії та історії природничих наук, а також психології та психоаналізу. Після повернення до Чехії 1990 року став співзасновником кафедри філософії та історії природничих наук на природничому факультеті Карлового університету, у 1996-2002 роках - завідувач кафедри. Чимало його досліджень присвячено темі взаємозв'язку природних і культурних феноменів, психології та біології, а також історії розвитку поглядів на ці питання.
Польові дослідження автор здійснював, зокрема, під час експедицій - в Алжирі, Азербайджані, США, Перу, Сирії, Йорданії, Туреччині, Мексиці, Гватемалі, Гондурасі, Ізраїлі, Ірані, Китаї, на Яві та Борнео, в Індії, Тибеті, Південній Африці, Японії, Сінгапурі, Малайзії, Тайвані та В'єтнамі, Коста-Риці, Австралії, Новій Зеландії, Бірмі, Шрі-Ланці, Мадагаскарі, Грузії, Вірменії, Узбекистані, Туркменістані та ін.
Завдяки вражаючій ерудиції в історії науки і культури Станіслав Комарек з легкістю оперує сотнями джерел, від релігійних трактатів і творів красного письменства до вузькоспеціалізованих наукових статей. Його глибокі знання у галузях, які зазвичай не перетинаються чи навіть перебувають в антагонізмі, як-от біологія і гуманітарні науки, забезпечують йому "стереопогляд" на явища нашого світу - й неупередженість щодо їхньої інтерпретації. Є лише один берег, якого автор невідступно тримається, і це... здоровий глузд. Саме цим його книжки вирізняються серед усіх інших, а особлива "комареківська" стилістика з її гумором парадоксів, іронією і дотепними новотворами, що їх сам автор називає "комарекізмами", розширює його аудиторію до широкого кола читачів, здатних насолодитися цим інтелектуальним бенкетом.
У травні 2019 року Станіслав Комарек особисто презентував на "Книжковому Арсеналі" у Києві та у Львівському прес-клубі свою першу книжку в перекладі українською мовою - "Чоловік як еволюційна інновація? Есеї про чоловічу природу, сексуальність, життєві стратегії та метаморфози маскулінності" (переклад Олени Крушинської, Тетяни Окопної), що вийшла наприкінці 2018 року у видавництві "Апріорі". Вона не лише підкорила українських читачів, а й отримала найвище визнання експертів, виборовши перше місце у ХХІ Всеукраїнському рейтингу "Книжка року - 2019" у номінації "СОФІЯ: Філософія / антропологія / психологія". Рік потому друга книжка Станіслава Комарека, що вийшла в Україні, - "Європа на роздоріжжі" (переклад Олени Крушинської) - знову виборола перше місце у цій самій номінації у "Книжці року - 2020".
© 2021, Olena Krushynska (derevkhramy@ukr.net)
Всі права застережені відповідно до чинного законодавства України.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише за узгодженням з автором.[an error occurred while processing this directive]