Перейти на головну сторінку сайту
    на головну/home

Громадська акція
"Врятувати церкву в Кугаєві!"


інформаційний партнер - "Дерев'яні храми України"


Врятувати церкву в Кугаєві!
Церква Богоявлення Господнього в Кугаєві (1693) - "крихітка" розмірами лише 10 на 7,5 метрів, - разом із дзвіницею творить довершений ансамбль, зразок бойківської дерев'яної архітектури. Має статус пам’ятки національного значення. А проте довгими роками стояла без реставрації: ґонт струхлявів і осипався, дах протікав, вода нищила інтер’єр. Пам’ятка гинула на очах. Тому нам, звичайним людям різного віку й фаху, 2013 року довелося самоорганізуватися і створити ініціативну групу "Врятувати церкву в Кугаєві" та однойменну групу на Фейсбуку, через яку ми шукали однодумців, анонсували толоки, благодійні концерти та аукціони для збору коштів на ґонт, звітували про виконані роботи тощо.
Авторка сайту "Дерев'яні храми України" також входить до складу ініціативної групи, тому на цій сторінці ви знайдете всю інформацію про нашу діяльність з перших рук.

МЕТА АКЦІЇ

Виконати протиаварійні роботи, щоб запобігти подальшій руйнації церкви та дзвіниці в Кугаєві й стабілізувати їхній стан. Після цього пам'ятка зможе дочекатися кращих часів і повноцінної реставрації.


СКЛАД ІНІЦІАТИВНОЇ ГРУПИ

Тут наведено імена лише тих людей (за абеткою), які безпосередньо беруть участь у громадській акції "Врятувати церкву в Кугаєві!", виконуючи задля спільної справи ту чи іншу роботу. Оскільки титули і посади тут значення не мають, їх не наведено, а лише зазначено рід занять та діяльність, дотичну до нашої теми.
У цьому списку немає нікого, вписаного для годиться заради вагомості - тільки справді активні учасники.


Роман Барабах, фотограф, художник-графік, іконописець, член ГО "Вирій", яка, до речі, вже передала значну суму для кугаївської церкви (7500 грн.)

Роман Батіг, архітектор, художник, син відомого мистецтвознавця Миколи Батога, який походив з Кугаєва. Стараннями п. Романа на фасаді Кугаївського храму встановлена таблиця з інформацією про пам'ятку, а всередині - скринька для пожертв

Богдан Зятик, викладач кафедри сакрального мистецтва Львівської національної академії мистецтв. Дослідив іконостас Кугаївської церкви і опублікував статтю про нього
На зборах ініціативної групи був призначений скарбником. Він уповноважений приймати грошові внески від жертводавців готівкою або на картку і вести облік отриманих коштів, оприлюднюючи всі надходження на сторінці групи в інтернеті та у таблиці, яку ви побачите нижче на цій сторінці.
Тел. 097 841 51 77
bohdan.sbl@gmail.com
Богдан Зятик

Борис Іванів, завідувач відділу реставрації у Львівському державному коледжі декоративного і ужиткового мистецтва імені Івана Труша

Олена Крушинська - авторка сайту Дерев'яні храми України, авторка кількох книжок, серед яких путівник "44 дерев'яні храми Львівщини", де описано і Кугаївську церкву, член міжнародного Товариства дослідження дерев'яних храмів і дзвіниць
derevkhramy@gmail.com
Olena Krushynska

Оксана Романів-Тріска, художниця, голова правління мистецького фонду, що видає однойменне інтернет-видання - мистецький альманах "Артес"

Андрій Салюк, багаторічний очільник львівської обласної організації Українського товариства охорони пам'яток історії і культури, а також, з 2014 р. - учасник волонтерської ініціативи "Львівський Лицар. Допомога Українським воякам".
Адреса: Львів, вул. Коперніка, 40а (палац Сапігів),
пн-пт з 16.00 до 19.00
lvivfoundation@gmail.com

Наталя Смоляна - директор садиби-музею Устияновича у селі Вовків, що діє у колишній плебанії тамтешньої дерев'яної церкви

о. Петро Терлецький, адміністратор храму в селі Вовків, сусідньому з Кугаєвим, координатор "Волонтерської сотні УКУ", доктор богослов'я

Лев Тріска, засновник ініціативної групи "Врятувати церкву в Кугаєві"

Наталя Чешук, дочка архітектора, художника Романа Батога (він також є членом ініціативної групи), онука мистецтвознавця Миколи Батога, який походив з Кугаєва

Іван Щурко, архітектор, громадський діяч


НАШІ ПРИНЦИПИ

- зібрані від жертводавців кошти йдуть ВИКЛЮЧНО на заявлені нами цілі, тобто закупку матеріалів, оплату їхньої доставки, роботи майстрів; всі надходження і витрати публікуються на сторінці групи на фейсбуку;
- ніхто з учасників ініціативної групи не отримує з зібраних коштів жодної гривні; всі працюють безкоштовно, вкладаючи у спільну справу свій час, зусилля, роботу і, по можливості, власні гроші;
- всі питання з проведення акції вирішуються колегіально учасниками ініціативної групи;
- в ініціативній групі немає людей, які мали б на меті "піаритись" за рахунок громадської акції.


ІНФОРМАЦІЙНІ ПАРТНЕРИ

Cайт "Дерев’яні храми України", https://derev.org.ua
Сторінка церкви: http://derev.org.ua/lvivska/kuhajiv.htm
Сторінка акції "Врятувати церкву в Кугаєві!":
http://derev.org.ua/lvivska/kuhajiv_vryatuvaty.htm


Релігійно-інформаційна служба України (РІСУ) https://risu.org.ua


ЯКА СИТУАЦІЯ З ЦЕРКВОЮ В КУГАЄВІ ПРОСТО ЗАРАЗ?

Упродовж 2013-2023 років ми, тобто ініціативна група і численні однодумці, які долучалися до нас у різний час, провели багато благодійних концертів, аукціонів та інших акцій для збору коштів, безліч толок, під час яких розчищали і впорядковували територію довкола церкви, дбали про її гідроізоляцію, здійснювали підготовку до виконання протиаварійних робіт. Уже тричі (2013, 2017, 2023) накривали дахи церкви паропроникною плівкою, щоб захистити споруду від опадів. Закупили якісний колотий ґонт і вже встигли перекрити дзвіницю. Вся хронологія подій відображена на нашій сторінці на Фейсбуку, а основні етапи перелічено нижче на цій сторінці та проілюстровано фотографіями.
У липні 2023 року Львівська обласна державна адміністрація прийняла рішення виділити кошти на реставрацію церкви. Чекаємо на результати тендеру і плануємо тримати якість виконання робіт підрядником на суворому контролі.


ЯК ДОПОМОГТИ?

- зробити пожертву

Станом на серпень 2023 року ми поки що припиняємо прийом донатів, оскільки Львівська обласна державна адміністрація виділила кошти на реставрацію церкви. Чекаємо на проведення тендеру і подальший розвиток ситуації, тримаємо все на громадському контролі.

- ознайомитись з нашою роботою

Нижче на цій сторінці ви знайдете інформацію про основні етапи нашої волонтерської роботи упродовж 2013-2023 років і багато фотографій.

- приєднатися до нас на Facebook

до нашої групи ВРЯТУВАТИ ЦЕРКВУ В КУГАЄВІ, погортайте наші попередні пости, стежте за новинами та анонсами, беріть участь у наших толоках, зустрічах, благодійних акціях. Ми завжди раді однодумцям!


БІЛЬШЕ ПРО КУГАЇВСЬКУ ЦЕРКВУ:

Сторінка церкви в Кугаєві
Сторінка церкви в Кугаєві
Історія та архітектура церкви в Кугаєві
300-літній Кугаївський іконостас


ВІДЕОСЮЖЕТИ В ЗМІ:
ZAXID.NET. Бойківська церква XVII століття у селі Кугаїв руйнується на очах
(сюжет знято влітку 2017, ще до другого накриття церкви новою паропроникною плівкою)Телеканал НТА. Зберегти історичну святиню
(сюжет знято влітку 2017, ще до другого накриття церкви новою паропроникною плівкою)


ЧОМУ ПАМ'ЯТКА ДІЙШЛА ДО ТАКОГО СТАНУ?

Дерев'яна церква в Кугаєві вже давно не використовується, правиться у новій, мурованій. Відтак у збереженні пам'ятки зацікавлена лише невелика, свідома частина сільської громади. Держава теж не поспішала з реставрацією - та це й не дивно, адже всі ми знаємо, якою катастрофічною була всі ці роки ситуація в галузі збереження пам'яток. Ґонтова покрівля дахів церкви та дзвіниці в Кугаєві востаннє мінялася ще за радянських часів, 1989 року.
Особливо швидко руйнація покрівлі відбувалася наприкінці 2000-х - на початку 2010-х, а через це занепала й сама церква: стіни підмокли, нижні бруси-підвалини зогнили, зруби похилилися. Не в кращому стані була й дзвіниця.


ЩО БУЛО ЗРОБЛЕНО В РАМКАХ АКЦІЇ РАНІШЕ (2011-2017)

Навесні 2011 року Львівська обласна організація Товариства охорони пам'яток історії і культури встановила у церкві охоронну протизламну та протипожежну сигналізацію.

Восени 2013 року утворилася ініціативна група "Врятувати церкву в Кугаєві". Щоб захистити церкву від протікання дощової і талої води, ініціативна група накрила церкву паропроникною плівкою з надією, що за зиму 2013-14 року вдасться зібрати гроші і на весну розпочати накривати церкву новим ґонтом. Які події почалися тієї зими, пояснювати не треба.
До 2017 року плівка на даху церкви порвалася, зітліла... але врятувала дах церкви від цілковитої деградації.

Влітку 2017 року ініціативна група з новими силами взялася за справу. Було оголошено збір коштів, щоб до зими накрити церкву новою паропроникною плівкою, яку замовили у Польщі через знайомих. Врешті-решт, люди, які привезли плівку, подарували її для Кугаївської церкви як свій внесок в акцію, а зібрані кошти зберігаються у скарбника. До них додаються нові пожертви, і так планується назбирати потрібну суму для закупки ґонту.
У жовтні 2017 року учасники ініціативної групи та небайдужі місцеві мешканці зібралися толокою і накрили церкву новою паропроникною плівкою.
Кугаїв, жовтень 2017 р. Заміна мембранної плівки на нову
Кугаїв, жовтень 2017 р. Заміна мембранної плівки на нову
Кугаїв, жовтень 2017 р. Заміна мембранної плівки на нову
Кугаїв, жовтень 2017 р. Заміна мембранної плівки на нову
Кугаїв, жовтень 2017 р. Заміна мембранної плівки на нову
Кугаїв, жовтень 2017 р. Заміна мембранної плівки на нову
Кугаїв, жовтень 2017 р. Заміна мембранної плівки на нову


© 2018-2023, Olena Krushynska (derevkhramy@ukr.net)
Всі права застережені відповідно до чинного законодавства України.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише за узгодженням з автором.