Лукаш Бабка, Гана Оплештілова. Зниклий світ Підкарпатської Русі
у фотографіях Рудольфа Гульки (1887-1961)


фотоальбом кольорових, колоризованих і чорно-білих світлин Закарпаття 1920-х років

Перейти на головну сторінку сайту
на сторінку
"Наші видання"

Зниклий світ Підкарпатської Русі у фотографіях Рудольфа Гульки (1887-1961)

Lukáš Babka, Hana Opleštilová. Zmizelý svět Podkarpatské Rusi ve fotografiích Rudolfa Hulky (1887-1961) (Лукаш Бабка, Гана Оплештілова. Зниклий світ Підкарпатської Русі у фотографіях Рудольфа Гульки (1887-1961)). Фотоальбом кольорових, колоризованих і чорно-білих світлин Закарпаття 1920-х років. - Прага, 2016. – 300 с.: іл.
Перша половина 1920-х років була для Закарпаття початком нового життя. Тоді цей відсталий гірський край, щойно приєднаний до Чехословацької республіки, мав у рекордні терміни перетворитися, за тогочасним висловом, на "квітучий сад Європи". А поки що Підкарпатська Русь, як тоді називали Закарпаття, лишалася справжнім етнографічним раєм. Волею долі одним із перших до нього потрапив фотограф-аматор Рудольф Гулька. Йому вдалося зафіксувати у своїх світлинах життя людей, їхній архаїчний побут напередодні цивілізаційних змін. У службових справах він їздив по всьому Закарпаттю і всюди знімкував місцевих людей різних національностей і соціальних верств. Улюбленими моделями для фотографій були гуцули, чия повага до традицій, майстерність, втілена у дерев'яних церквах і звичайних хатах, предметах побуту, тканому і вишиваному одязі, глибоко вражала Гульку. На багатьох світлинах головним персонажем є карпатська природа. Та ще ціннішими для нас є фотографії дерев'яних церков (деякі з них втрачені, і їхній вигляд відомий лише зі світлин Гульки), сільських обійсть, млинів, пастуших колиб - всього, що згодом зникло без сліду.
Колекція фотографій Гульки зберігається у фондах Слов'янської бібліотеки в Празі (автономний підрозділ Національної бібліотеки Чеської Республіки). Дві сотні найцікавіших закарпатських світлин увійшли до фотоальбому "Zmizelý svět Podkarpatské Rusi ve fotografiích Rudolfa Hulky (1887-1961)", що вийшов у видавництві Національної бібліотеки. Вибрані світлини представляють всі сюжети та всі місцевості, які фотографував Гулька, і всі типи фотографій - колоризовані, кольорові й монохромні скляні слайди і чорно-білі скляні та целулоїдні негативи. Майстерність і художнє чуття фотографа найбільше проявилися у слайдах, колоризованих ним вручну: йому вдалося зафіксувати навіть тонкі кольорові переходи та деталі на гуцульських костюмах, якими він часто підкреслював загальну композицію світлини.
Книга містить паралельні чеські та англійські тексти.

ДЕ ПРИДБАТИ: замовити через наш сайт, час від часу нам передають декілька книг з празького видавництва через друзів. Ціна 360 грн. Пишіть на мейл derevkhramy@gmail.com або надсилайте приватне повідомлення на сторінку "Дерев’яні храми України" на фейсбуку.

© 2016, Olena Krushynska (derevkhramy@ukr.net)
Всі права застережені відповідно до чинного законодавства України.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише за узгодженням з автором.