Олена Крушинська. Сорок чотири дерев'яні храми Львівщини


перший путівник, присвячений виключно пам’яткам дерев’яної архітектури

Перейти на головну сторінку сайту
на сторінку
"Мої видання"

Олена Крушинська. Сорок чотири дерев'яні храми Львівщини. К., 2007

Крушинська Олена. Сорок чотири дерев'яні храми Львівщини.
К.: Грані-Т, 2007. - 120 с. ISBN-10: 978-966-465-076-9


Ця книжка – не лише перший путівник дерев’яними храмами Львівщини, а й взагалі перший український путівник, присвячений виключно пам’яткам дерев’яної архітектури. Путівник, проілюстрований картосхемами й сучасними фотографіями, орієнтований передусім на мандрівників, що обумовило й нестандартний вибір об’єктів. До п’яти маршрутів увійшли усі відомі авторові туристично цікаві дерев’яні пам’ятки Львівщини, які дотепер зберегли мальовничість і шарм старовини – від середньовічних дрогобицьких церков до польських костеликів ХХ ст.

Автор путівника Олена Крушинська – володар гранту Президента України для обдарованої молоді на реалізацію проекту «Створення Інтернет-порталу та фотокаталогу пам’яток дерев’яної архітектури «Дерев’яні храми України» (2006–2007 рр.), у рамках якого створювався цей путівник. Частина накладу (10%) видана коштом гранту, була розповсюджена серед фахівців, громадських та науково-дослідницьких пам'яткоохоронних організацій і установ.


ДЕ ПРИДБАТИ:
Декілька книжок ще лишилося в авторки, пишіть на адресу: derevkhramy@gmail.com


ЗМІСТ

Картосхема розташування пам'яток  подивитись

Слово від автора  подивитись

Кишеньковий навігатор для пошуку дерев’яних церков (передмова О. Рибчинського) скачати (PDF, 0,7 Мб)

Маршрут 1. В ОКОЛИЦЯХ ЛЬВОВА

   Львів(Сихів) - Кугаїв - Підтемне - Комарно - Кліцько - Грімне - Горбачі

Маршрут 2. ЧЕРЕЗ ЖОВКІВЩИНУ ДО ПОТЕЛИЧА

   Жовква - Воля Висоцька - Крехів - Бесіди - Потелич - Белз

Маршрут 3. НА ДРОГОБИЧЧИНУ Й СКОЛІВЩИНУ

   Меденичі - Дрогобич - Селець - Попелі - Добрівляни - Стрілків - Сколе - Нижня і Верхня Рожанка

Маршрут 4. НА БЕРЕГИ ЗАХІДНОГО БУГА Й БРОДІВЩИНУ скачати (PDF, 1,6 Мб)

   Вислобоки - Дернів - Кам'янка-Бузька - Батятичі - Тадані - Волиця Деревлянська - Буськ - Кути - Язлівчик - Махнівці

Маршрут 5. ДО ВЕРХІВ’Я ДНІСТРА

   Ясениця-Замкова - Розлуч - Ісаї - Вовче - Бережок - Лімна - Дністрик

Вибрані терміни

Література


СЛОВО ВІД АВТОРА

Олена Крушинська    Книжка, яку ви тримаєте в руках – не лише перший путівник дерев’яними храмами Львівщини. Це взагалі перший і поки що єдиний український путівник, присвячений виключно пам’яткам дерев’яної архітектури. Хоча від початку ХХ ст. й дотепер вийшло не так і мало видань з цієї тематики: наукових розвідок, монографій, історико-краєзнавчих нарисів, фотоальбомів – але серед них не було жодного туристичного путівника, за винятком кількох буклетів про окремі церкви. Коли ж дерев’яні храми і потрапляли до путівників у числі інших пам’яток, то часто губилися у тіні більш ефектних мурованих споруд. Отак і повелося, що мандрівники відвідують лише «джентльменський набір» закарпатських церков, та ще деякі храми, розташовані неподалік від популярних туристичних об’єктів. Решта несправедливо ігнорується, а причина цього – елементарний брак інформації. І можна лише позаздрити Польщі, де сотні пам’яток входять до загальнонаціонального туристичного маршруту «Шлях дерев’яної архітектури» з усіма відповідними складовими: сайтом, путівниками, бюро інформації, маркуванням дороговказів.

   Авторка цих рядків з 2005 року працює над проектом «Створення Інтернет-порталу та фотокаталогу пам’яток дерев’яної архітектури «Дерев’яні храми України» за підтримки гранту Президента України для обдарованої молоді. Основними результатами його реалізації стали сайт «Дерев’яні храми України» (http://www.derev.org.ua) – перший веб-ресурс з цієї тематики, і путівник «Сорок чотири дерев’яні храми Львівщини». Створюючи його, ми орієнтувалися насамперед на потреби «колег» по мандрах – тих, хто не забариться сісти за кермо і випробувати запропоновані нами маршрути. Цим обумовлений і нестандартний вибір об’єктів. Ми намагалися відшукати усі туристично цікаві дерев’яні храми й дзвіниці Львівщини, тобто такі, що дотепер зберегли шарм старовини – від середньовічних дрогобицьких церков до польських костеликів ХХ ст., які навіть не мають статусу пам’яток архітектури. Утім, на сьогодні статус не має жодної ваги, адже чимало пам’яток архітектури національного значення знищені естетично – варварськими поновленнями з використанням бляхи, пластику і навіть цементу. Тому експедиції, під час яких ми відвідали сотні храмів, дещо нагадували лотерею. «Виграшних квитків» назбиралося якраз сорок чотири, з яких більше половини – «дерево», як на жаргоні називаємо храми, що збереглися у первісному вигляді, під ґонтом. Серед них – і відомі пам’ятки Дрогобича, Потелича, Жовкви, і справжні забуті шедеври в Ісаях, Кутах, Кугаєві, Дернові, і екзотичні на наших теренах дерев’яні костели – у Таданях, Розлучі, Язлівчику. Багато уваги ми приділили унікальному стінопису потелицької і дрогобицьких церков.

   Українські дерев’яні храми – прекрасні пам’ятки, в яких, напевно, найбільше виражені національні риси архітектури. Чимало шедеврів, які не мають аналогів у світі, збереглося саме на Львівщині. Тож бажаємо вдалих подорожей і нових відкриттів, і якщо їх буде більше, ніж сорок чотири – ми лише зрадіємо!

Олена КРУШИНСЬКА

Автор висловлює щиру подяку: Анатолію Крушинському – за участь у художньому оформленні видання; Олегу Рибчинському – за наукове консультування і цінні поради; Віктору Громику, родині Маслюхів, Валентину Стецюку, Павлу Полубічку, Ігорю Скальському, Ігорю Хомі, Володимиру Булишину, Андрієві Корчаку – за допомогу в експедиційній роботі, надання окремих фотографій тощо; Миколі Жарких – за надання електронної бази даних «Прадідівська слава» та рідкісних видань; Андрієві Маслюху – за участь у редагуванні тексту.

Окрема подяка – настоятелям дерев’яних храмів, які з розумінням поставилися до нашої роботи.



© 2007-2021, Olena Krushynska (derevkhramy@ukr.net)
Всі права застережені відповідно до чинного законодавства України.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише за узгодженням з автором.







[an error occurred while processing this directive]