Перейти на головну сторінку сайту
    на головну/home

"Дерев'яні храми України"


Про проект / Про сайт

Олена Крушинська

Звернення від автора

Мене звуть Олена Крушинська, і я вітаю вас на сайті "Дерев'яні храми України" (ДХУ) - першому і наразі єдиному веб-ресурсі, присвяченому дерев'яній архітектурі нашої країни. На цій сторінці ви знайдете інформацію про мій проект "Дерев'яні храми України", історію його створення, мету і задачі, результати роботи за попередні роки. Про сам сайт, що є важливою складовою проекту, можна детальніше дізнатися тут. А відповіді на питання, хто я, і чому займаюся дерев'яними храмами, ви побачите на сторінці Про автора


Проект "Дерев'яні храми України"

- це авторський проект, над яким я працюю з 2005 року і дотепер. Він присвячений усім без винятку сакральним дерев'яним пам'яткам - церквам, костелам, кірхам, синагогам, тому у назві вжито узагальнююче слово "храми".
Сокирниця

 Метою проекту є пошук, структуризація, поширення і популяризація інформації про пам'ятки дерев'яної архітектури України, привернення уваги суспільства до проблем їх охорони і збереження.

  Задачі проекту:

- проведення експедицій до дерев'яних храмів: деталізована фотозйомка, спілкування з настоятелями і місцевими мешканцями для збору додаткової інформації. По можливості - делікатна роз'яснювальна робота щодо дбайливого ставлення до пам'ятки;

- створення електронного фотоархіву на основі власних і наданих колегами й волонтерами фотографій;

- залучення до співпраці фахівців і аматорів, створення спільноти шанувальників дерев'яної архітектури, згуртованої навколо сайту;

- розбудова сайту "Дерев'яні храми України", що є обличчям проекту;

- публікація статей у пресі і книжок на тему пам'яток дерев'яної архітектури;

- залучення їх до туристичних маршрутів через співпрацю з турфірмами та навколотуристичними проектами;

- інформаційна підтримка і консультування ініціативних груп, що займаються порятунком дерев'яних храмів: церковних громад, спонсорів, громадських організацій.

Свідоцтво про надання гранту Президента України

  Історія створення

Ідея створення сайту народилася 2005 року. На той момент спроби пошуку в інтернеті на слова "дерев'яна церква" давав мізерні результати, про ці пам'ятки практично не було жодної інформації. Вони були несправедливо ігноровані, загубившись на тлі більш ефектних на перший погляд об'єктів - замків, палаців, монастирів. Втім, ті й самі заледве починали набувати відомості серед мандрівників. Бракувало видань на тему дерев'яних храмів, а поодинокі статті у ЗМІ лише констатували загибель у пожежі чергової пам'ятки. Потрібно було ліквідувати цю інформаційну порожнечу. Тому я вирішила підготувати проект на тему "Створення інтернет-порталу та фотокаталогу пам'яток дерев'яної архітектури "Дерев'яні храми України" і подати його на конкурс Міністерства у справах сім'ї і молоді. Після експертизи і конкурсного відбору проект виборов один з грантів Президента України для обдарованої молоді на 2006 рік. На відміну від усе ще традиційної для нашої країни системи розподілу грантів "між своїми", в даному випадку все було абсолютно чесно - без жодних дзвінків, знайомств, "подарунків" тощо.

  Виконавці

Над проектом працює одноосібно його авторка, а не команда людей, як часто вважають. Робота по всіх напрямках проекту, наведених вище, виконується власноруч, включно із опрацюванням матеріалів і програмуванням сайту. А друзі й колеги допомагають у здобутті матеріалів для нього. З першими ми разом мандруємо, поділяючі радість від зустрічей з улюбленими пам'ятками й романтичні труднощі подорожей українськими автошляхами. Найбільше пригод ми пережили разом з Владіміром Гуліним-Мігальцем, Карлом Кучею, Ігорем "Лазером" Скальським, Сергієм Криницею, учасниками еколого-культурологічної експедиції "Дністер".
З колегами - як фахівцями, так і аматорами в галузі дерев'яної архітектури, ми активно співпрацюємо. Вони надають матеріали для публікації на сайті, допомагають порадами, і загалом морально підтримують проект, за що я щиро їм вдячна.

  Фінансування

"Дерев'яні храми України" - це незалежний, некомерційний, позаконфесійний і позаполітичний проект.

Впродовж 2006 року робота над проектом велася за кошти гранту Президента України для обдарованої молоді. Починаючи з 2007 року і до сьогодні вся робота проводиться без жодної фінансової підтримки, власними силами і коштами авторки проекту.

  Проект підтримали:

Петро Власенко, надавши домен і хостінг для сайту;

Сергій Бондар, подарувавши для експедиційних потреб GPS-навігатор.

Щиро їм дякую за допомогу!

  Основні результати роботи над проектом за 2005-2015 рр.

Порахувати кількість експедиційних поїздок і тисячі подоланих кілометрів вже, напевно, неможливо, зате можна підрахувати обсяг електронного фотоархіву, де зібрано світлини з власних подорожей і надані колегами й волонтерами. Станом на грудень 2011 року він містив понад 30 000 фотографій близько 850 дерев'яних храмів. Зокрема, було виявлено численні "забуті" пам'ятки, досі відсутні у реєстрах. Для прикладу: у найбільш повному на сьогодні каталозі існуючих дерев'яних храмів для Черкаської області наведено список з 22 об'єктів, нами ж зібрано і представлено на сайті - 43.

Багато матеріалу, зібраного у фотоархіві, ще чекає своєї черги на на опрацювання і публікацію на сайті "Дерев'яні храми України", створення і розбудова якого є одним з найважливіших досягнень проекту. Детальніше - на спеціальній сторінці Про сайт.

Сорок чотири дерев'яні храми Львівщини Статті авторки сайту у часописах і газетах

2007 року вийшла книжка авторки проекту Сорок чотири дерев'яні храми Львівщини - не лише перший путівник дерев’яними храмами Львівщини, а й взагалі перший український путівник, присвячений виключно пам’яткам дерев’яної архітектури. Також за ці роки вийшли численні статті у часописі "Міжнародний туризм", "Газете по-киевски" та інших виданнях, зокрема, серія статей "Wooden Churches of Ukraine" була опублікована в англомовному часописі Welcome to Ukraine (2008-2010).

Авторку проекту не раз запрошували до участі у конференціях та круглих столах з проблем збереження дерев'яних храмів, на прямі радіоефіри тощо. Надано низку інтерв'ю і коментарів для друкованих та інтернет-видань.


Започатковано співпрацю з фахівцями в галузі архітектури, мистецтвознавства і краєзнавства, зокрема, деякі проекти міжнародної співпраці. Фото, надані проектом "Дерев'яних храмів України", увійшли до енциклопедичного двотомного видання Jiří Langer, Karel Kuča. Dřevěné kostely a zvonice v Evropě (2009), яке вибороло престижну книжкову премію Europa Nostra. Приємно також, що поради від авторки ДХУ стали у нагоді режисерові Юрію Криливцю у створенні фільму Дерев'яні храми України. Закарпаття.

Вікі любить пам'ятки Восени 2014 року організатори конкурсу "Вікі любить пам’ятки" присвятили спеціальну номінацію дерев’яній архітектурі та запросили проект "Дерев'яні храми України" стати інформаційним партнером, а мене - зібрати і очолити журі спецномінації. Увійти до нього погодились мої друзі і колеги - дослідник закарпатських дерев'яних церков Михайло Сирохман (Ужгород) і переможець минулих сезонів "Вікі любить пам’ятки", фотограф Сергій Криниця (Черкаси). Розглянувши майже 1300 фотографій, ми шляхом голосування визначили трьох призерів, а також ввели кілька додаткових номінацій. Детальніше про спецномінацію та її переможців - у статті на сайті конкурсу "Вікі любить пам'ятки".


Завдяки співпраці з проектом Туристичні марки - Україна, де авторка ДХУ виконує функції заступника керівника, ціла низка дерев'яних храмів і скансенів, у тому числі маловідомих, була залучена до міжнародної системи туристично-маркових місць, що посприяло їхній популяризації серед туристів.


По мірі можливостей надавалася інформаційна підтримка і допомога у пошуку фахівців для консультування для ініціативних груп, що намагаються врятувати той чи інший дерев'яний храм, зокрема, церкву у Стеблівці. Відбулася також перша спроба проекту "Дерев'яні храми України" організувати реставрацію дерев'яного храму, а саме костелика в Язлівчику, за рахунок спонсорських коштів.

А найбільшим досягненням проекту можна вважати те, що люди дійсно відгукнулися на нього, що і його заслуга є в тому, як сильно виріс за останні кілька років інтерес до теми дерев'яних храмів. Хтось вперше почув про них, хтось зацікавився, а хтось вже й справді полюбив ці прекрасні пам'ятки. До них почали подорожувати, про них почали писати, про їхні проблеми, нарешті, заговорили вголос - а отже, з'явився шанс їх врятувати.

І для цього "Дерев'яні храми України" продовжують свою роботу.


© 2007-2015, Olena Krushynska (derevkhramy@ukr.net)
[an error occurred while processing this directive]