Перейти на головну сторінку сайту
    на головну/home


     Дніпропетровська область

         Новомосковський р-н

Новомосковськ

     Запорізька область Запоріжжя (Хортиця)

     Кіровоградська область

         Знам'янський р-н

Юхимове

         Новоархангельський р-н

Ятрань

         Олександрівський р-н

Бірки
Іванівка

     Луганська область Ровеньки

     Одеська область

         Балтський р-н

Обжиле

     Сумська область

         Конотопський р-н

Конотоп

         Лебединський р-н

Боброве
Лебедин

         Охтирський р-н

Бакирівка

         Роменський р-н

Плавинище
Пустовійтівка
Ріпки

         Шосткинський р-н

Пирогівка

     Херсонська область

         Бериславський р-н

Берислав

Фото Сергія Шейка, 2007 р.
Фото Сергія Шейка, 2007 р.
Фото Сергія Шейка, 2007 р.
Фото Сергія Шейка, 2007 р.
Фото Сергія Шейка, 2007 р.
Фото Сергія Шейка, 2007 р.
Фото Сергія Шейка, 2007 р.
Фото Сергія Шейка, 2007 р.

Бакирівка


с. Бакирівка, Охтирський р-н, Сумська область. Показати на мапі
GPS координати церкви: 50°23.19, 35°1.32

Село лежить на лівому березі Ворскли. Річка в цьому місці звивиста, утворює багато стариць і заболочених озер. До села впритул підходить ліс, тож не дивно, що у такій місцині церкву завжди будували з дерева.

         Церква св. Параскеви П'ятниці, кін. XІХ ст. або 1903

Фото Сергія Шейка, 2007 р.

Фото Сергія Шейка, 2007 р.


Фотографії цієї чудової церкви надіслав нам Сергій Шейко. Він очолює ініціативну групу з місцевих мешканців та настоятеля, який намагається врятувати храм від остаточної руйнації. З весни 2007 року вони зверталися до районної та обладміністрацій, щоб отримати від них хоча б реставраційно-проектну документацію, а вже кошти на реставрацію планували збирати самотужки. Без документації чіпати споруду не можна, оскільки вона є пам'яткою архітектури національного значення. Крім того, ситуація була дуже заплутана юридично: споруда була на балансі в одних, на збереженні - у других, у користуванні - в третіх, а земельна ділянка - у четвертих.
Ініціативна група зверталася з колетивним листом до Сумської ОДА, Охтирської РДА. Не знаю, як справа розвивалася далі, але церква і досі стоїть як стояла, руйнуючись дедалі більше.
Фото Сергія Шейка, 2007 р. Фото Сергія Шейка, 2007 р.

Церква навіть у стані напівруїни виглядає "благородніше", ніж багато доглянутих, але спотворених оновленнями і пофарбованих у "голубе" храмів подібного єпархіального стилю. Бакирівська церква гарна своїми ретельно проробленими деталями - це різьблені елементи, візерунчасті віконні шибки тощо.

Архітектор В. М. Покровський
Сергій Шейко відшукав наступну інформацію про церкву в Бакирівці:
"Церква Великомучениці Параскеви П'ятниці походить з 1685 року. За свою довгу історію пережила не одне відновлення та відтворення (1712, 1801, 1864, 1901, 1903). Існуюча споруда збудована у кінці XIX ст. [ПГА, т.4, с.17-18], за іншими джерелами [Филарет (Гумилевский Д.Г.). Историко-статистическое описание Харьковской епархии] - у 1903 році. До 1920 р. у церкві знаходилася метрична книга, записи з якої є сьогодні у фонді всесвітньо відомої Бібліотеки історії сім'ї (Солт Лейк Сіті, США).
Церква дерев'яна, на цегляному фундаменті, всередині отинькована, хрещата в плані, п'ятизрубна одноверха, з прибудованою із заходу дзвіницею та бічними притворами.
Храм збудований за проектом Володимира Миколайовича Покровського (1864-1924), єпархіального архітектора Варшавсько-Холмської і Харківської єпархій (не слід плутати його з Володимиром Олександровичем Покровським, теж видатним архітектором того ж часу (1871-1931), якого ми знаємо за знаменитою Покровською церквою в Пархомівці).
За своє життя В.М. Покровський побудував більше 60 храмів, за що отримав високі нагороди від Миколи II.
Дерев'яні храми В.М. Покровського цілковито унікальні за своєю архітектурою. Маючи однотипне планувальне рішення, кожна з його дерев'яних церков відрізнялася деталями, і при ретельному огляді видно, що кожна з них є своєрідною і неповторною.
П'ятницька церква в Бакирівці - єдиний дерев'яний витвір зодчого, який дійшов до нас. Незважаючи на обвалену баню, старе дерево, втрачене віконне шкло і численні деталі, церква все ще прекрасна".


Вигляд з північного заходу [ПГА, т. 4, с. 17]

[ПГА, т.4, с.17-18]: Деревянная, на кирпичном основании, внутри оштукатурена, крестовая в плане, пятисрубная одноглавая, с пристроенной с запада колокольней и помещениями по сторонам. Переход о четверика центрального сруба к восьмерику перекрытому высоким шатром с луковичной главкой, при помощи парусов. Одной из особенностей памятника являются пятигранные окна в основном объеме и прямоугольные трехстворчатые в каждой из граней восьмерика.
Высокая двухъярусная колокольня напоминает северные русские шатровые храмы.





© 2007-2014, Olena Krushynska (derevkhramy@ukr.net)
Всі права застережені відповідно до чинного законодавства України.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише за узгодженням з автором.



































[an error occurred while processing this directive]