Перейти на головну сторінку сайту
    на головну/home


     Дніпропетровська область

         Новомосковський р-н

Новомосковськ

     Запорізька область Запоріжжя (Хортиця)

     Кіровоградська область

         Знам'янський р-н

Юхимове

         Новоархангельський р-н

Ятрань

         Олександрівський р-н

Бірки
Іванівка

     Луганська область Ровеньки

     Одеська область

         Балтський р-н

Обжиле

     Сумська область

         Конотопський р-н

Конотоп

         Лебединський р-н

Боброве
Лебедин

         Охтирський р-н

Бакирівка

         Роменський р-н

Плавинище
Пустовійтівка
Ріпки

         Шосткинський р-н

Пирогівка

     Херсонська область

         Бериславський р-н

Берислав

Ще фото Сергія Бондара,
серпень 2010 р.

Фото Сергія Бондара, серпень 2010 р.
Фото Сергія Бондара, серпень 2010 р.
Фото Сергія Бондара, серпень 2010 р.
Фото Сергія Бондара, серпень 2010 р.
Фото Сергія Бондара, серпень 2010 р.
Фото Сергія Бондара, серпень 2010 р.

Берислав


м. Берислав, Бериславський р-н, Херсонська область. Показати на мапі
GPS координати церкви: 46°49.5384, 33°36.5660


Берислав - давнє поселення на березі Дніпра (у наш час - Каховського водосховища). Засноване на початку XV ст. литовським князем Вітовтом як прикордонна фортеця і державна митниця Великого князівства литовського. Поселення так і називалося - "Вітовтова митниця". В середині XV ст. його захопили кримські татари, а наприкінці XVI ст. — турки, які збудували тут фортецю Кизикермен для оборони Криму і Туреччини від запорозьких козаків. Давня запорозька назва поселення — Таванська Переправа (від назви острова Тавань). Після російсько-турецької війни напівзруйнований Кизикермен приєднали до Росії (1774). Через десять років на його руїнах відбудували місто, яке отримало назву Берислав.

         Введенська церква, 1726

Фото Сергія Бондара, серпень 2010 р.

Фото Сергія Бондара, серпень 2010 р.


Матеріали про церкву - унікальну споруду як для Півдня України, зібрав Сергій Бондар з Херсону спеціально для сайту ДХУ. У серпні 2010 року він заїхав у Берислав, оглянув церкву і поспілкувався зі священиком отцем Олександром (україномовним, як не дивно для цього регіону і для храму УПЦ МП). На той момент він був настоятелем бериславського храму вже 19 років поспіль.

Фото Сергія Бондара, серпень 2010 р. Фото Сергія Бондара, серпень 2010 р.

Отже, зі слів о. Олександра, церкву було збудовано у першій половині XVIII ст. Тоді вона стояла у фортеці Переволочній - на місці відомої переправи через Дніпро. Наприкінці XVIII ст., після кримської війни, церкву було переправлено у Берислав.
Настоятель не вірить у гарну легенду, поширену в краєзнавчій літературі і серед місцевих мешканців - що нібито храм цілим, як він є, було спущено на плотах по Дніпру. Він зауважив, що тоді на ріці було в ті часи чимало небезпечних порогів, крім того, рукави Дніпра поблизу Берислава були вузькими і мілкими. [Цікаво, чи могли там везти на кількох плотах церкву у розібраному вигляді? Практика розбирання дерев'яного храму, його перевезення на возах або й по воді, і збирання на новому місці була поширеною не лише у запорожців, а повсюди в Україні.]
Отець Олександр розповів також, що спочатку церква стояла на пристані - в центрі міста, - і була освячена на честь Христового Воскресіння. Але потім, з невідомих священику причин, церкву перенесли на 2 км вище за течією Дніпра, на високе місце. Храм було наново освячено на честь Введення Пресвятої Богородиці.

Фото Сергія Бондара, серпень 2010 р. Фото Сергія Бондара, серпень 2010 р.

У 1930-х роках церкву закрили. Там влаштували склад, а потім смітник. Протягом тривалого часу храм перебував у жахливому стані - сплюндрований, засмічений, розграбований. У совєцької влади був намір розібрати храм на дрова, бо в цих краях будь-яка деревина була рідкісним матеріалом - дерев будо дуже мало. Рішення приймалося кілька разів, але з невідомих причин так і не було виконано. По суті, збереження храму є справжнім дивом, враховуючи загрози, які висіли над ним на той час.
В роки Другої світової війни, коли у Берислав прийшли німці, храм відкрили для парафіян. Служити в церкві почав отець Даніїл. Цей священник був в'язнем совєцьких таборів - працював на Біломорканалі. Там йому охоронці зламали хребта, в результаті чого він погано рухався, був згорблений і непридатний до праці. Через це його відпустили, і він потрапив у Берислав (з якої причини - о. Олександр не знає). Отець Даніїл прослужив у церкві до 60-х років і похований на цвинтарі біля неї.
Нині храм потребує реставрації - головна баня відхиляється від вертикалі. Настоятель каже, що відхилення стає дедалі більшим. Наприкінці дев'яностих років з Києва до бериславського бюджету надійшло десять тисяч гривень - на ремонт храму. Але до нього не дійшло ані копійки - все зникло десь у міській раді.


Вигляд з півдня [ПГА, т. 4, с. 131]
План [ПГА, т. 4, с. 131]

[ПГА, т.4, с.130-131]: (Ул. Садовая). Первоначальное название Воскресенская. Перевезена в 1784 г. из запорожской крепости Переволочной по Днепру в Берислав (называющийся до этого времени Кизи-Кермен). Ремонт памятника произведен в конце XIX в. Во время Великой Отечественной войны повреждена. Деревянная, на каменном фундаменте, рублена из дубовых бревен, крыта железом. В плане трехчастная с восьмигранным центральным объемом, длинной стороной ориентированным перпендикулярно продольной оси, с востока примыкает пятигранная апсида, с запада - бабинец. К основному объему с запада, юга и севера прирублены граненые пятистенные притворы. Увенчана восьмигранным верхом с двумя заломами. Своими размерами (высота в интерьере 17 м) основной объем значительно пре вышает боковые, господствуя над ними, а в интерьере пространство его через арку бабинца раскрывается в высоту до зенита. Ритм доминирующих вертикальных членений и вертикальная шалевка досками зрительно увеличивает высоту главы церкви.
Памятник является одним из редчайших на юге Украины образцов деревянного храма XVIII в.



© 2007-2014, Olena Krushynska (derevkhramy@ukr.net)
Всі права застережені відповідно до чинного законодавства України.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише за узгодженням з автором.






3D модель церкви
у Бериславі


[an error occurred while processing this directive]