Перейти на головну сторінку сайту
    на головну/home


     Львівська область
Львів (скансен) Язлівчик
Львів-Рудно

         Бродівський р-н

Берлин
Клекотів
Руда-Брідська
Станіславчик

         Буський р-н

Кути

         Городоцький р-н

Кліцько

         Дрогобицький р-н

Старе Село

         Жовківський р-н

Купичволя

         Золочівський р-н

Розваж

         Кам'янко-Бузький р-н

Тадані

         Мостиський р-н

Раденичі
Стоянці
Чижевичі

         Пустомитівський р-н

Вовків
Кугаїв

         Сколівський р-н

Сможе

         Сокальський р-н

Островок

         Стрийський р-н

Добрівляни

         Турківський р-н

Вовче
Ільник
Матків-1
Матків-2
Мохнате
Розлуч

Кути


с. Кути, Буський р-н, Львівська область. Показати на мапі

В селі збереглося дві дерев'яні церкви: церква св. арх. Михаїла 1697 р. , представлена на цій сторінці, і церква Різдва Пресвятої Богородиці 1750 р. - обидві є пам'ятками національного значення.

         Храм св. арх. Михаїла, 1697

Фото Віктора Громика, 2006 р.

Фото Віктора Громика ("Дерев'яні церкви Львівщини"), 2006 р.


Про церкву в Кутах я писала у своєму путівнику "Сорок чотири дерев'яні храми Львівщини" (2007):
"З Буська маршрут прямує київською трасою на схід до Олеська і там звертає на північ, в село Кути (Буський р-н). Тут, за якихось чотири кілометри від усім відомого замку, у повному забутті руйнується шедевр. Це не перебільшення -одного погляду на фотографію достатньо, щоб у цьому переконатися.
Церква й дзвіниця стоять на центральній вулиці села в оточенні високих дерев. Храм архангела Михаїла, збудований 1697 року теслею Григорієм Сасовським, має особливість - ступінчастий пірамідальний дах, що походить від давнього шатрового перекриття і нині зустрічається дуже рідко. Ще одна яскрава деталь - споруджене 1865 року опасання у вигляді аркади-галереї, яке відновили у первісному вигляді під час реставрації 1974 року. Тоді ж споруду підняли на кам'яний фундамент.
У церкві, де збереглися барокове різьблення і стінопис XVII ст., свого часу розмістили експозицію філії Львівської картинної галереї. Нині церква стоїть закрита й руйнується, а у дзвіниці цей процес добігає кінця.

Фото Віктора Громика, 2006 р. Фото Віктора Громика, 2006 р.

Дзвіниця XVIII ст. Церква, вигляд з південного сходу. Фото Віктора Громика, 2006 р.


Нарешті, наприкінці 2008 року, у церкви в Кутах з'явився шанс на порятунок, і кожен може зробити свій внесок у цю справу! Короткий фрагмент з прес-релізу:
СТВОРЕННЯ ПЕРШОГО В УКРАЇНІ ХРАМУ ПАМ'ЯТІ ІНІЦІЮЮТЬ СТУДЕНТИ УНІВЕРСИТЕТУ БАНКІВСЬКОЇ СПРАВИ НБУ
У селі Кути Буського району, що на Львівщині, буде створено перший в Україні Храм Пам'яті - так називатиметься відновлена дерев'яна церква св. Михайла 17 століття. Ця унікальна пам'ятка національного значення зараз перебуває в аварійному стані, і за прогнозами фахівців, її очікує трагічна доля сотень цінних дерев'яних храмів на території Західної України.
На першочергові роботи із порятунку церкви необхідно 300 тисяч грн. Марафон із збору коштів започаткує ІІІ благодійний "Аукціон надій", який традиційно перед різдвяними святами проводять студенти Університету банківської справи НБУ. Партнером проекту виступив Борис Возницький, Герой України, директор Львівської галереї мистецтв. За його розрахунками, цих грошей буде достатньо для перекриття даху, встановлення протипожежної системи та сигналізації.
Аби зібрати якомога більшу суму, цього року на Аукціоні продаватимуть лише вартісні роботи відомих українських митців. Традиційно гостями Аукціону стануть впливові бізнесмени та політики.
Долучитись до акції та пожертвувати гроші на відновлення церкви зможе також кожен львів'янин у рамках марафону зі збору коштів, який організують студенти.
...
Організатори ІІІ-го "Аукціону надій" хочуть продемонструвати на прикладі дерев'яної церкви у Кутах як потрібно зберігати ці культурні цінності.
Після ремонтних робіт, у церкву можна буде повернути надзвичайно цінний іконостас, що зараз зберігається у фондах Олеського замку. У Храмі пам'яті зберігатиметься інформація про попередні покоління, про відомих вихідців з околиць. Тут час від часу відбуватимуться богослужіння та обрядові служби. Організатори Аукціону також сподіваються, що церква у Кутах у майбутньому стане окрасою туристичного маршруту "Золота підкова", адже вона розташована за кілька кілометрів від Олеського Замку.
                    За матеріалами Прес-служби УБС НБУ, тел. 8 067 672 61 28

Детальніше дізнатися про акцію, слідкувати за новинами і долучитись до збору коштів можна на сайті: http://kytu.org.ua


Загальний вигляд

Світлина з книжки [Драган М. Українські деревляні церкви. - Льв.: 1937 р., т.2, с.10,50]

Повздовжній переріз і план

Повздовжній переріз і план [Драган М. Українські деревляні церкви. - Льв.: 1937 р., т.2, с.10,50]

Двері

Двері (рис.А.Лушпинського) [Січинський В. Деревяні дзвіниці і церкви Галицької України XVI-XIX ст. - Льв.: 1925 р., № 81]


Вигляд з півночі [ПГА, т.3, с.116]

[ПГА, т. 3, с. 115-116]:

Построена мастером Г. Сасовским. Деревянная, трехсрубная, трехглавая. Состоит из квадратного центрального сруба, к которому примыкают с запада - меньший квадрат бабинца, с востока - граненый пятистенный сруб. Сооружение по периметру окружено в 1865 г. опасанием в виде аркады-галереи. Позднее к восточному срубу пристроено помещение. В 1910 г. реставрирована. Центральный сруб перекрыт четырехскатным шатром с тремя заломами, завершенным главкой, бабинец - четырехскатным шатром, восточный объем - восьмигранной барочной главой с перехватом. Обшита гонтом. В интерьере центральный сруб отделен от бабинца аркой-вырезом. Боковые срубы имеют незначительную высоту. Внутреннее пространство центрального объема раскрыто до основания главки и стянуто крестовыми затяжками на уровне второго залома. Во время реставрации 1974 г. разобрана пристройка, восстановлена аркада-галерея, сооружение поднято на каменный фундамент (архитекторы Л.М. Дмитрович, И.Р. Могытыч, И.В. Старосольский). В интерьере - самобытная барочная резьба и живопись конца XVII в. В настоящее время здесь размещается экспозиция филиала Львовской картинной галереи. Памятник относится к лучшим произведениям галицкой школы народного зодчества конца XVII в. В ансамбле с памятником находится колокольня. Деревянная, квадратная в плане, одноярусная, с шатровым завершением, каркасная.



[Пам'ятки архітектури та містобудування України. - К.: Техніка, 2000 р., с.168]:

Загальний вигляд церкви [Пам'ятки архітектури та містобудування України. - К.: Техніка,  2000 р., с.168]Обидві дерев’яні будівлі стоять на центральній вулиці села в оточенні високих дерев і сприймаються лише з найближчих точок. Домінантою є монументальна Михайлівська церква. Дзвіниця лише підкреслює її головну роль. Михайлівська церква, згідно з літературними джерелами, побудована 1697 р. майстром Г.Саковським. Після реставрації 1974 р. складається з гранчастого вівтаря та квадратних у плані зрубів нави й бабинця, послідовно розташованих по осі схід-захід і оперезаних по периметру граціозною аркадою-галереєю. Центральний План церкви [Пам'ятки архітектури та містобудування України. - К.: Техніка,  2000 р., с.168] об’єм споруди дещо більший і вищий за бічні, перекритий монументальним чотиригранним верхом з трьома заломами. Перекриття вівтаря й бабинця (відповідно у вигляді соковитої барокової восьмигранної бані та простого чотирисхилого намету) помітно поступаються центральному верху за висотою та складністю вирішення, підкреслюючи головне місце нави в загальній композиції пам’ятки. Наповніте це простежується в інтер’єрі храму, композиційною домінантою якого є розвинений угору й ускладнений пластичним тризаломним верхом простір центрального приміщення. Виділенню нави у структурі внутрішнього простору сприяє також розташування тут низки самобутніх творів монументального мистецтва XVII ст. Високий художній рівень внутрішнього декору Михайлівської церкви в комплексі з її вишуканою та своєрідною архітектурою дають підстави зарахувати її до найкращих зразків галицької дерев’яної архітектури кінця XVII ст. Дзвіниця збудована у XVIII ст. і є невеликою одноярусною каркасною будівлею квадратної в плані форми. Увінчана невисоким чотирисхилим наметом. (В.Т.Завада)


[Юрченко П.Г. Дерев’яне зодчество України. - К. : 1949 р., с. 29-30.]:

Близькою до згаданої первинної форми є уступчаста форма перекриття церкви с. Кути в районі Злочева у вигляді чергувань зрізаних пірамід, що спадають до верху, із квадратними невисокими зрубами. Ця форма походить від попереднього шатрового покриття і є наслідком прагнення підвищити будівлю зовні і всередині збільшенням висоти шатра. Високе шатрове покриття без уступів не властиве українській архітектурі: воно менш мальовниче, більш одноманітне. У наведеному прикладі перекриття поділяється на кілька виразно виявлених горизонтальних членувань, що створюють уступчастість форми. Слід відзначити, що в українській архітектурі ця форма церковних куполів, які зберігають квадратну основу від низу й до верху, зустрічається рідко і була відзначена тільки в районах Турка, Сколе і Злочева, як свідки давно залишених старовинних прийомів.

Перекриття. План, розріз та ізометрія [Юрченко П.Г. Дерев’яне зодчество України. - К.: 1949 р., с. 29-30]

Перекриття. План,
розріз та ізометрія




© 2008, Olena Krushynska (derevkhramy@ukr.net)
Всі права застережені відповідно до чинного законодавства України.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише за узгодженням з автором.






УВАГА! Університет банківської справи НБУ проводить широко-масштабну акцію зі
збору коштів на реставрацію церкви в Кутах! Детальніше >>












Церкву включено у
путівник від автора
цього сайту "44 чотири дерев'яні храми Львівщини"


[an error occurred while processing this directive]