|
|
Стоянці
с. Стоянці, Мостиський р-н,
Львівська область.
Показати на мапі
|
Фото Олени Крушинської, квітень 2010 р.
[Бучек М., Седельник І. Львівська архідієцезія латинського обряду. Ілюстрована розповідь. Том 1.
Парафії, костели та каплиці (Львівська обл.). - Львів, 2004. - С. 253-254]:
Перша письмова згадка про Стоянці відноситься до 1366 року. Римсько-католицька парафія тут заснована завдяки родині Чурилів, власників, у XV ст. (1475 роком згадується місцевий парох о. Йоан, а 1477-1504 рр. - його наступник о. Мартин). У 1631 р. парафія повернулась в лоно Католицької Церкви після тривалого періоду реформації.
Протокол візитації єпископа Павла Пясецького від 1646 р. свідчить про те, що новозбудований костел, під час спорудження якого використали будівельні матеріали, отримані зі старого храму, носив титул Всіх Святих і мав один вівтар. Святиня у Стоянцях становить рідкісний зразок римсько-католицького дерев'яного сакрального будівництва XVIII ст. на Україні. 24.05.1743 р. єпископ Вацлав Сераковський під час візитації заново освятив костел. У 1897 р. придбано і встановлено орган. На початку XX ст. дерев'яний храм добудували мурованою частиною, спорудили також захрестя і дзвіницю, а 1913 року костел вкрили бляхою. У 1922 р. встановили дзвін "Марія", а у 1925 р. - дзвін "Йосип".
Парафія в Стоянцях, яка спочатку належала до Мостиського деканату Перемишльської дієцезії (з 1787р. - до Яворівського, а з 1920р. - до Вишнянського), обіймала приблизно десяток сіл. У 1913-1933рр. від 3 до понад 4 тисяч вірних обслуговував парох о. Станіслав Яворський.
У 1945 р. значну частину мешканців виселили до Польщі. Пароху о. Антонію Ганцажові-Незабітовському вдалося вивезти більшість костельного майна, у тому числі, образ Матері Божої Милостивої XVII ст., який користувався особливою пошаною (сьогодні ікона зберігається у костелі св. Йоана Хрестителя у Повідзко). Храм у Стоянцях закрили, і лише у 1990 р. святиню повернули вірним, які після проведеної реставрації послуговуються ним, які в старі часи. Теперішній неоготичний головний вівтар початку XX ст. з образом Матері Божої з Дитятком походить з Мостиськів, а два бічні - виготовлені у 90-х роках.
© 2011, Olena Krushynska (derevkhramy@ukr.net)
Всі права застережені відповідно до чинного законодавства України.
Використання будь-яких матеріалів сайту можливе лише за узгодженням з автором.
|
Розділ "Костели"
Інші костели ХVIIІ ст. на Львівщині:
Раденичі
Тадані
| |
| |
[an error occurred while processing this directive]
|